Masthead header

2018 British Fantasy Awards galipleri belli oldu

Kayıp Rıhtım’ın haberine göre, British Fantasy Awards’ın bu seneki kazananları açıklandı. Bu yıl bütün büyük ödülleri toplayan N.K. Jemisin bir ödül daha kazandı.

İngiliz Fantazya Derneği’nin (The British Fantasy Society) bu yıl 42.’sini düzenlediği British Fantasy Awards, geçtiğimiz gün düzenlenen bir ödül töreniyle sahiplerini buldu. Üç yıl üst üste Hugo Ödülü’ne layık görülen, Locus ve Nebula gibi başat ödüllerin çoğunu toplayan siyahi yazar N.K. Jemisin bu kez de özel ödüle layık görüldü.

Bu seneki adaylar arasında bizim de çok yakından tanıdığımız birkaç isim vardı. Ancak bunlardan sadece iki tanesi mutlu sona ulaştı. Neil Gaiman Anansi Çocukları’yla ödül tarihindeki ilk En İyi Sesli Kitap ödülünü kucaklarken, geçtiğimiz günlerde dilimize kazandırılan İskandinav Mitolojisi adlı derlemesiyse birinciliği Joe Hill’in Strange Weather adlı öykü kitabına kaptırdı.

Ursula K. Le Guinin En İyi Kurgu Dışı dalında aday gösterilen ve önümüzdeki günlerde Damla Göl çevirisiyle Hep Kitap’tan okuyacağımız “No Time to Spare: Thinking About What Matters” adlı çalışması maalesef ödül alamadı. Onun yerine “Gender Identity and Sexuality in Science Fiction and Fantasy” (Fantastik ve Bilimkurguda Cinsel Kimlik ve Cinsiyetçilik) birinci seçildi.

Kazananların tam listesi şöyle:

En İyi Antoloji

New Fears, ed. Mark Morris (Titan Books)

2084, ed. George Sandison (Unsung Stories)

Dark Satanic Mills: Great British Horror Book 2, ed. Steve Shaw (Black Shuck Books)

Imposter Syndrome, ed. James Everington & Dan Howarth (Dark Minds Press)

Pacific Monsters, ed. Margret Helgadottir (Fox Spirit)

En İyi Sanatçı

Jeffrey Alan Love

Ben Baldwin

Victo Ngai

Daniele Sera

Sophie E Tallis

Sana Takeda

En İyi Sesli Kitap

Anansi Boys (Neil Gaiman, Dirk Maggs, Radio 4)

Brave New Words podcast (Ed Fortune ve Starburst Magazine)

Breaking the Glass Slipper podcast (Lucy Hounsom, Charlotte Bond & Megan Leigh)

Ivory Towers (Richard H Brooks, Karim Kronfli, 11th Hour Audio Productions)

PseudoPod podcast (Alasdair Stuart ve Escape Artists)

Tea & Jeopardy podcast (Emma & Peter Newman)

En İyi Koleksiyon

Strange Weather, Joe Hill (Gollancz)

Norse Mythology, Neil Gaiman (Bloomsbury)

Tanith by Choice, Tanith Lee (Newcon Press)

Tender: Stories, Sofia Samatar (Small Beer Press)

You Will Grow Into Them, Malcolm Devlin (Unsung Stories)

En İyi Çizgi/Grafik Roman

Monstress, Vol. 2, Marjorie Liu & Sana Takeda (Image)

Bitch Planet Vol 2: President Bitch, Kelly Sue DeConnick, Taki Soma & Valentine de Landro (Image)

Grim & Bold, Joshua Cornah (Kristell Ink)

Tomorrow, Jack Lothian & Garry Mac (BHP Comics)

The Wicked + The Divine Vol 5: Imperial Phase Part 1, Kieron Gillen & Jamie McKelvie (Image)

En İyi Fantazya Romanı (Robert Holdstock Ödülü)

The Ninth Rain, Jen Williams (Headline)

Age of Assassins, RJ Barker (Orbit)

The Court of Broken Knives, Anna Smith Spark (HarperVoyager)

Under the Pendulum Sun, Jeanette Ng (Angry Robot)

En İyi Film/Televizyon Dizisi

Get Out, Jordan Peele (Universal Pictures)

Black Mirror, Sezon 4, Charlie Brooker (Netflix)

The Good Place, Season 1, Michael Schur (Netflix)

Star Wars: The Last Jedi, Rian Johnson (Lucasfilm)

Stranger Things, Season 2, Matt & Ross Duffer (Netflix)

Twin Peaks: the Return, Mark Frost & David Lynch (Sky Atlantic)

Wonder Woman, Zack Snyder, Allan Heinberg & Jason Fuchs (Warner Bros.)

En İyi Korku Romanı (August Derleth Ödülü)

The Changeling, Victor LaValle (Spiegel & Grau)

Behind Her Eyes, Sarah Pinborough (Harper Collins)

The Boy on the Bridge, MR Carey (Orbit)

The Crow Garden, Alison Littlewood (Jo Fletcher Books)

Relics, Tim Lebbon (Titan Books)

En İyi Bağımsız Yayıncı

Unsung Stories

Fox Spirit

Grimbold Books

Newcon Press

Salt Publishing

En İyi Dergi/Süreli Yayın

Shoreline of Infinity, ed. Noel Chidwick

Black Static, ed. Andy Cox (TTA Press)

Gingernuts of Horror, ed. Jim Mcleod

Grimdark Magazine, ed. Adrian Collins

Interzone, ed. Andy Cox (TTA Press)

En İyi Yeni Yazar (Sydney J. Bounds Ödülü)

Jeanette Ng, Under the Pendulum Sun (Angry Robot)

RJ Barker, Age of Assassins (Orbit)

SA Chakraborty, The City of Brass (HarperVoyager)

Ed McDonald, Blackwing (Orion)

Anna Smith Spark, The Court of Broken Knives (HarperVoyager)

En İyi Kurgu Dışı

Gender Identity and Sexuality in Science Fiction and Fantasy, ed. FT Barbini (Luna Press)

Gingernuts of Horror, ed. Jim Mcleod

Luminescent Threads, ed. Alexandra Pierce & Mimi Mondal (12th Planet Press)

No Time to Spare: Thinking About What Matters, Ursula K Le Guin (Houghton Mifflin Harcourt)

Paperbacks from Hell: The Twisted History of 70s and 80s Horror Fiction, Grady Hendrix (Quirk)

Twin Peaks: Fire Walk with Me, Maura McHugh (Electric Dreamhouse Press)

En İyi Novella

Passing Strange, Ellen Klages (Tor.com)

Brother’s Ruin, Emma Newman (Tor.com)

Cottingley, Alison Littlewood (Newcon Press)

The Murders of Molly Southbourne, Tade Thompson (Tor.com)

Naming the Bones, Laura Mauro (Dark Minds Press)

A Pocketful of Crows, Joanne Harris (Gollancz)

En İyi Kısa Kurgu

“Looking for Laika,” Laura Mauro (Interzone #273) (TTA Press)

“The Anniversary,” Ruth EJ Booth (Black Static #61) (TTA Press)

“Four Abstracts,” Nina Allan (New Fears) (Titan Books)

“Illumination,” Joanne Hall (Book of Dragons) (Kristell Ink)

“The Little Gift,” Stephen Volk (PS Publishing)

“Shepherd’s Business,” Stephen Gallagher (New Fears) (Titan Books)

The Karl Edward Wagner Özel Ödülü

N.K. Jemisin

edebiyathaber.net (24 Ekim 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r