Murakami dünyasının şifreleri: Murakami Sözlüğü

Temmuz 29, 2023

Murakami dünyasının şifreleri: Murakami Sözlüğü

Hiroko Dozen ve Kunio Namakura’nın Murakami Sözlüğü adlı kitabı Doğan Kitap tarafından Ali Volkan Erdemir çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Murakami Harikalar Diyarı’na hoş geldiniz! Keyifli bir yolculuğa hazır mısınız?

Kitapları 50’nin üzerinde dile çevrilen Haruki Murakami bugün yaşayan en önemli yazarlardan biri kabul ediliyor. Yalnız kahramanlar, bizi paralel dünyalara ışınlayan geçitler, basamak basamak kendi bilinçaltımıza indiren kuyular, metaforlar… Zengin bir hayal gücünün ürünü, anlam ve derinlik peşinde bir edebiyat Murakami edebiyatı. 

Onun edebiyatının şifrelerini çözmek içinse bu kitapla müzikten filmlere, yazarlara, yönetmenlere, farklı coğrafyalara doğru birlikte bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta Haruki Murakami’nin hiç bilmediğimiz pek çok yönünü öğreneceğiz: Mesela sadece çok iyi bir yazar değil, çok üretken bir çevirmen olduğunu… Sinefil ve plak koleksiyoneri olarak tanımlanabileceğini. Güzel lahana sarması yaptığını… 

Gözleri yaşarmadan soğan doğrayabildiğini… Tıpkı yalnız kahramanları gibi ev işlerine elinin yatkın olduğunu. En çok dişi ve yaşlı kedileri sevdiğini… Ve daha pek çok şey…

Haruki Murakami Sözlüğü hem onun eserlerine bayılan ‘Murakamikleri’ hem de yazarla ilk kez tanışacak okurları çok mutlu edecek bir koleksiyon kitabı. 

Kitaptan tadımlık >>>

edebiyathaber.net (29 Temmuz 2023)

“Murakami dünyasının şifreleri: Murakami Sözlüğü” üzerine bir yorum

Yorum yapın