Masthead header

Mülteciler, ırkçılık, daha iyi bir yaşam umudu ve sporun birleştirici gücü hakkında sürükleyici bir hikâye

Gerard van Gemert’in “Nefes Almadan” adlı romanı, 10 ve üzeri yaş grubu için Mark Janssen’in resimleri ve Lale Şimşek Çalışkan’ın çevirisiyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Spor konulu çocuk kitaplarıyla tanınan Hollandalı yazar Gerard van Gemert’ten önyargıları yıkmak üzerine düşündüren bir roman: “Nefes Almadan” 10 yaş ve üzeri genç okurlar için Can Çocuk raflarında!

Joey ve arkadaşları sahada maç yaparken, tanımadıkları bir çocuk kenarda oturmuş, onları izlemektedir. Joey onu maça davet edince çocuğun adının Adil olduğunu, sahanın yakınındaki Sığınmacı Merkezi’nde yaşadığını öğrenirler. Çok geçmeden, Adil’in müthiş yetenekli olduğu ortaya çıkar. Fakat Joey’nin arkadaşlarının çoğu Adil’le ilgili önyargılıdır. Çocuğun onlarla vakit geçirmesine ve kendi futbol kulüplerinin altyapısına katılmasına sıcak bakmazlar. Joey, Adil’le arkadaşlık etmeye başlayınca, o ve ailesinin Suriye’den aylar süren yolculukları hakkında daha çok şey öğrenir ve yeni arkadaşının yaşamak zorunda kaldıklarına çok üzülür. Önyargıları yıkmak hiç de kolay olmayacaktır. Fakat Joey, Adil’i takıma kazandırmaya kararlıdır.

Bir kez karşıya geçtik mi her şey normale dönecek,’ diyordu babası. ‘O zaman yeniden bir evimiz olur ve yeniden çalışmaya başlayabilirim. Siz de yine okula gidebilirsiniz.’ Adil bunu dört gözle bekliyordu. Yine okula gitmek ve yine normal bir hayat yaşamak… ‘Eski evimiz gibi bir ev mi?’ diye sordu. ‘Belki biraz daha küçük olabilir,’ dedi babası omuz silkerek. ‘Ama ev evdir.’ Adil de onunla aynı fikirdeydi.”

Gerard van Gemert

1964 yılında Hollanda’nın Weesp kasabasında doğdu. Spor konulu birçok çocuk kitabı kaleme aldı. Başta futbolla ilgili hikâyeler yazdı, çünkü futbol oynayarak büyümüştü. ”The Soccer Gods” ve ”Kief the Goal-Getter” adlı sevilen kitaplarının ardından, hokey oynayan kızlarının ısrarıyla hokey konulu ”The Hockey Twins”i kaleme aldı. Gerard van Gemert evli ve dört çocuk babasıdır.

edebiyathaber.net (8 Haziran 2021)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r