“Mukaddesatçı Anti-Kemalizm” raflarda

Eylül 12, 2023

“Mukaddesatçı Anti-Kemalizm” raflarda

Ertuğrul Meşe’nin “Mukaddesatçı Anti-Kemalizm” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ertuğrul Meşe, kutsal saydıkları etrafında bir dogma oluşturan mukaddesatçı ideolojinin oluşumunda Kemalizmin negatif bir kurucu rol oynadığını gösteriyor. Bütün kayıpların, mağduriyetlerin, mahrumiyetlerin, kötülüklerin kaynağı olarak kurgulanan Kemalizme karşıtlık, yakıtını nefret ve hınçtan alan bir tahkir ve tezyif söylemi olarak tezahür ediyor.

İslâmcıların Atatürk ve Cumhuriyet algılarının sosyolojik bir analizini yapmayı amaçlayan Mukaddesatçı Anti-Kemalizm, tarikatlarda ve mukaddesatçı aydınlar (son Şeyhülislâm Mustafa Sabri, Eşref Edip, Necip Fazıl, Osman Yüksel Serdengeçti) arasında anti-Kemalist söylemin temalarını, motiflerini, üslubunu ayrıntısıyla inceliyor.

“Mukaddesatçı, toplumsal dünyada yaşanan bütün sorunların müsebbibinin Batı ve onun değerler dünyasını uygulayanlar olduğu biçiminde bir akıl yürütür. Bu akıl yürütmenin doğal sonucu, toplumun bütün dertlerini yaratanın Kemalizm ve Tek Parti dönemi olduğu biçiminde kolayca günah keçisi bulmanın reaksiyonerliğinin içselleştirilmesidir. (…) Yapılan şey, daha çok kendilerine yaşatıldığı düşünülen mağduriyetlerin oluşturduğu hıncın, kederin ve kendi mevcut tahayyülünden memnuniyetin konforunu yaşamaktır.”

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Ertuğrul Meşe

1974’te Sivas-Gemerek’te doğdu. Yaşamının önemli bir dönemi Kayseri’de geçti. Süleyman Demirel Üniversitesi’nde sosyoloji okudu ve aynı alanda Selçuk Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde 2022 yılında tamamladığı Türkiye’de Mukaddesatçı Anti-Kemalizm (1945-1960) adlı doktora teziyle 1. Doğan Avcıoğlu Ödülü’ne layık görüldü. Mecburen on yıl kadar özel sektörde öğretmenlik yaptı. Giresun Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde öğretim üyesidir. Edebiyat dergileri çıkarıp denemeler ve şiirler yazmaya üniversite öğrenciliğinde başladı. Halim Şafak: Evinin Avlusuna Yağmayı Unutmuş Yağmur (Milas Belediyesi Yayınları, 2018) adlı derleme kitabını hazırladı. Komünizmle Mücadele Dernekleri: Türk Sağında Antikomünizmin İnşası (İletişim Yayınları, 2016) adlı kitabının yanında Türk sağı ve politik kimlikleri üzerine çeşitli dergilerde (Bireylikler, Birikim, Toplum ve Bilim) ve derleme kitaplarda makaleleri var. İlknur’a eş, Kemal’e babadır.

edebiyathaber.net (12 Eylül 2023)

Yorum yapın