Masthead header

Muhsin Akgün’ün gözünden Türkiye edebiyatçıları

Fotoğrafçı Muhsin Akgün’ün günümüzün önde gelen Türkiye edebiyatçılarının portrelerinden oluşan son sergisi ’15’, Avusturya’daki Alpach Avrupa Forumu’nda açıldı.

Sergi, 2000’li yıllarda yurtdışında en çok çevirisi yapılan 15 edebiyatçının, Ayfer Tunç, Murat Uyurkulak, Hatice Meryem, Mine Söğüt, Tuna Kiremitçi, Hakan Günday, Aslı Tohumcu, Sema Kaygusuz, Hakan Bıçakçı, Murat Gülsoy, Yekta Kopan, Sadık Yalsızuçanlar, Şebnem İşigüzel, Müge İplikçi ve Aslı Tohumcu’nun portrelerinden oluşuyor.

Serginin Proje Koordinatörü Özge Ercan, Alpbach Avrupa Forumu’nda yaptığı açılış konuşmasında, Kültür Bakanlığı TEDA Projesi ve yayınevlerinden alınan bilgiler doğrultusunda, uluslararası arenada en çok çevirisi yayımlanmış yazarların portrelerinden oluşan bu sergi ile Türk edebiyatının dünya çapındaki bilinirliliğine katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Serginin açılışında yazar Ayfer Tunç da, “Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi” isimli kitabının bir bölümünü sesli okudu.

İstanbul merkezli Avrupa Forumu Derneği’nin (Club Alpbach Turkey) katkılarıyla düzenlenen serginin hazırlıkları bir yıl, portre fotoğraflarının çekimleri ise yaklaşık 6 ay sürdü. Sergi önümüzdeki günlerde İstanbul’da da sanatseverlerle buluşacak.

ntvmsnbc.com (24 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r