Masthead header

Mo Yan kimdir?

Çizer: Alp İz

Nobel Edebiyat Ödülü bu yıl Çinli yazar Mo Yan’a gitti.

İsveç Akademisi Daimi Sekreteri Peter Englund, Mo Yan mahlası altında eserlerini yazan Guan Moye’nin eserlerinde tarih, masal ve çağdaş olanı harmanlayan sanrısal gerçekçiliğini övdü.

Çin’in kuzeydoğu bölgesi Shandong eyaletinde dünyaya gelen 57 yaşındaki yazar çiftçilikle geçinen bir ailenin çocuğu. 12 yaşında Çin Kültür Devrimi’ne dahil olarak ilkokulu bıraktı, bir daha da okumadı. Bir yağ fabrikasında çalışmaya başlayan Moye, 20 yaşındayken Çin Halk Kurtuluş Ordusu’na katıldı.

Askerde edebiyata merak saran Moye “Konuşma” anlamına gelen lakabını da bu dönemde kullanmaya başladı ve ilk eserini 1981’de yazdı. 1984’te eğitmen oldu. 1986’da ise ilk kısa romanını kaleme aldı. Dünya çapında bilinen bir isim olmasına rağmen Türkiye’deki yayınevlerinin Türkçe’ye çevirmediği bir yazar olan Mo Yan’ın eserleri, büyükşehirlerde yabancı dilde kitap satan kitapçılarda da bulunmuyor.

Özellikle Kızıl Darı Tarlaları (Sorgum) adlı eseriyle şöhrete kavuşan Mo Yan Nobel Ödülü’yle birlikte 1.2 milyon dolarlık bir ödülün de sahibi oldu. Çinli Yazarlar Derneği, “Bu ödüle çok sevindik. Çin edebiyat dünyası için mutluluk verici bir haber” açıklamasını yaptı.

12 Ekim 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r