Masthead header

“Minimal Öyküler: Gençler İçin Yaratıcı Yazarlık” yayımlandı

Ilgaz Öncel’in yazdığı “Minimal Öyküler: Gençler İçin Yaratıcı YazarlıkVelespit Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yazının sonsuz olanaklarını deneyimleyebileceğiniz bu kitapta, nasıl ki yazar hikâyesini arıyorsa, yazarını arayan hikâyeler bulabileceksiniz. Edebiyatı ve en nihayetinde yazıyı bir bütün olarak ele almayı amaçlayan bu çalışmada, yazının hem içerik hem de biçim noktasında farklı yönlerine ulaştırmayı amaçladık. Herkesin bir yerden yakalayabileceği çeşitli alanlardan seçilmiş konu başlıklarıyla yazının sınırsız dünyasında bir çıkış noktası yakalayabileceksiniz. Bu çıkış noktalarını anı, blog yazısı, haber yazısı, akademik metin gibi farklı türlerde deneyebilirsiniz. Kimi konu başlıklarının sonunda türe yönlendirmeler yaparak hem kolaylaştırıcı olmayı hem de daha önce ilgilenmediğiniz türleri çalışma fırsatı sunmayı hedefledik.

İçerik sonlarını soru, alıntı, öneri gibi farklı şekillerde bitirdik. Bu sayede zihnin değişik düşünme ve kurgulama yönlerini harekete geçirmeyi amaçladık. Distopyadan kurgu-dışına, mektuptan anıya kadar uzanan farklı türlerde ve 450 konu başlığı içerisinde kendi üslubunuzu yansıtabileceğiniz bir içerik mutlaka sizi bulacaktır. Gerçekliğin ve hayal gücünün unsurlarını barındıran içeriklerde belirsiz bir sıra izleyerek sınırlamadan kaçındık. Bu sayede çok farklı içerik ve biçimleri bir anda görüp tekrara düşmekten kurtulabilirsiniz.

Her öykünün bir meselesi vardır. Bu kimi zaman gerçeklikten alır kendini, kimi zaman hayal gücünden… Minimal Öyküler, bu meseleyi mesele edinen yazar adaylarını yazının sınırsız dünyasına davet ediyor.

Her öykünün bir kahramanı da vardır. Yazıda en sıkıntı çekilen nokta belki de bir karakter yaratmak, onu var eden unsurları ortaya çıkarmaktır. Minimal Öyküler’de 50 başlıktan oluşan bir içerikle tek veya çok boyutlu bir karakter yaratmak için kolaylaştırıcı öneriler bulabileceksiniz.

Yaratıcı yazı alanında bir boşluğa seslenen bu çalışma, gerçeklikten bilim-kurguya, hayalden kurgu-dışına uzanan içerikleriyle ve farklı türleri denemeyi öneren başlıklarıyla yazarını arayan minimal öyküleri okuyucularına sunuyor.

edebiyathaber.net (6 Nisan 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r