Düşünce tarihinin yapı taşlarına dair ufuk açıcı bir çerçeve 

Şubat 13, 2023

Düşünce tarihinin yapı taşlarına dair ufuk açıcı bir çerçeve 

Ian Crofton’un Dakikalar İçinde Büyük Fikirler- Dünyayı Değiştiren 200 Temel Anlayış adlı kitabı Kronik Kitap tarafından M. Murtaza Özeren çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

ZİHİNDEN ZİHNE AKTARILAN DÜŞÜNCELERLE İNSANIN FİKRÎ YOLCULUĞU

Hümanizmden materyalizme, ahlaktan estetiğe, siyasetten sanata, feminizmden bilişsel teoriye, bireysellikten topluma her alanda neyin bir fikri “büyük” yaptığını ortaya koyan, etkileri çeşitli dönemlere damgasını vurmuş akımlar, olaylar, kişiler üzerine bir okuma… Görseller eşliğinde dünyayı dönüştüren, iz bırakan 200 temel fikir üzerinden düşünce alışverişine aralanan bir kapı…

1953’te İngiliz filozof Isaiah Berlin, antik Yunan şairi Arkhilohos’un kayıp masallarına ait bir bölümden hareketle “Kirpi ve Tilki” başlıklı meşhur makalesini yayımladı: “Tilki birçok küçük şeyi bilirken kirpi tek bir büyük şey biliyordu.” Berlin, bu küçük masalı temel alarak dünyanın en iyi düşünür ve yazarlarını “tilki” ve “kirpi” olarak iki kategoriye ayırdı. Büyük bir fikre sahip olan düşünürler, buna karşılık çok çeşitli fikir ve deneyimlerden yararlanıp dünyaya farklı açılardan bakan kirpiler… Elinizdeki kitapta iz bırakan çok sayıda büyük “kirpi” fikri var.

Dakikalar İçinde serisinden Büyük Fikirler, dünyanın düşünce tarihinin yapı taşlarına, önemli filozoflara ve akımlara dair ufuk açıcı bir çerçeve sunuyor.

edebiyathaber.net (13 Şubat 2023)

Yorum yapın