Minik filozoflar için

Şubat 14, 2012

Minik filozoflar için

 

“Çocuklarla Felsefe” kitabıyla küçükler hayatı sorgulayacak.

Türkiye Felsefe Kurumu Çocuklar İçin Felsefe Birimi Başkanı Nuran Direk, “Çocuklarla Felsefe” adlı bir kitap yazdı. Kitapta çocuklara eleştirel düşünmenin olanaklarını sunan Direk, çocukları düşünmeye ve felsefe yapmaya çağırıyor.

“Akıl ve Düşünme”, “Gerekçeli Düşünme ve Akıl Yürütme”, “Eleştirel Düşünme”, “Bilgi ve İnanç”, “Felsefe ve Filozoflar”, “Doğruluk ve Gerçeklik”, “İnsanın Değerleri”, “İnsan İlişkileri”, “Özgürlük”, “Ölçülülük”, “Özseverlik-İnsanseverlik”, “Tokgözlülük”, “İyilik ve Kötülük”, “Sorumluluk”, “Dostluk”, “Güzel ve Çirkin” başlıklı bölümlerden oluşan kitapta, metinler ve “görsel okuma”lar üzerine sorular yer alıyor.

Kitaptan

Her zaman mutlu olabilirsin

Dünyada olup biten şeylerin bir bölümü elimizde. Bir bölümü de elimizde değildir. Elimizde olanlar düşüncelerimiz, yaşayışımız, isteklerimiz, eğilimlerimiz, bir kelimeyle bütün davranışlarımız. Elimizde olmayanlar; mal, şöhret, yüksek görev gibi şeyler. Hayatında olup biten şeylerin, dilediğin şekilde olmasını isteme. Nasıl oluyorlarsa öyle olmasını iste. Böylece her zaman mutlu olursun.

Epiktetos

İnsan ve Hayvan

İnsan mükemmel olduğu zaman hayvanların en iyisidir; ama yasadan ve adaletten ayrıldığı zaman hepsinin en kötüsüdür. Aristoteles
 

Figen Atalay (Cumhuriyet-18 Şubat 2012)

Yorum yapın