Masthead header

Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma Dergisi müstehcen bulundu

Kültür Bakanlığı’nın Türkiye’nin farklı şehirlerindeki il ve ilçe kütüphanelerinde dağıttığı Mimesis Tiyatro Çeviri Araştırma Dergisi, Elazığ İl Halk Kütüphanesi tarafından müstehcen içerikli olduğu gerekçesi ile iade edildi.

Elazığ İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Pirinççi tarafından Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’ne gönderilen resmi yazıda, “MİMESİS adlı tiyatro /çeviri araştırma dergisinin 19. sayısının içeriğinde müstehcen resim ve çizgilerin bulunduğu okuyucularımız tarafından tespit edilmiştir” deniliyor.

Yazının devamında, bu tür yayınların okuyucuların ve çocukların ahlaki değerlerini bozduğu iddiası ile Elazığ İl Halk Kütüphanesi’ne veliler tarafından şikayet dilekçesi ile müracaat edildiği belirtiliyor. Elazığ İl Halk Kütüphanesi müstehcen içerikli bulduğu derginin Elazığ İl ve İlçe Kütüphanelerine bağış yolu ile olsa dahi gönderilmemesini talep ediyor.

Mimesis Dergisi Yayın Kurulu tarafından yapılan açıklamada, müstehcen olduğu iddia edilen makalenin Antik Yunan komedyası hakkında bir çeviri-araştırma dosyası olan ‘Aristophanes Üzerine’ adlı dosyada yer aldığı belirtiliyor. Kadının Tasviri: Aristophanes’in Lysistrata’sı ve Yunan Eşlerinin ‘Hetairalaştırılması’ adlı makale Washington Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Sarah Culpepper Stroup tarafından 2004 yılında kaleme alınmış.

20 yılı aşkın süredir yayınlanan ve danışma kurulunda Dikmen Gürün, Murat Tuncay, Zehra İpşiroğlu, Selda Öndül, Güngör Dilmen gibi tiyatro alanında önemli çalışmalarda bulunan akademisyen ve yazarların da sorumluluklar aldığı bu dergi, neden ahlaka aykırı bulunduğu konusunda açıklama bile yapılmadan, ‘müstehcen’ ilan edildi. Akademik-bilimsel bir makalenin içeriği kaale alınmaksızın, ilişiğindeki M.Ö. 5. yüzyıla ait görseller bağlamlarından koparılarak ‘ahlaka aykırı’ bulunup, raflardan kaldırıldı.

‘Müstehcenlik’, ‘muhafazakar’ duyarlılık adına yayın ve tiyatro dünyasının düzenli olarak maruz kaldığı ithamlardan birisi. Mimesis Dergisi’ne dönük müstehcenlik ithamını da aynı sansürcü zihniyetin bir çeşitlemesi ve yasaklaması olarak görebiliriz. Kültür Bakanlığı tarafından onlarca il ve ilçe kütüphanesi raflarına yerleştirilen akademik-bilimsel bir derginin, yine ona bağlı bir kuruluş tarafından raftan kaldırılması ise ‘absürd’ olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Taraf (26 Haziran 2012)

  • Sabahat ALİ - 27/06/2012 - 12:09

    İnsanı yaratılan bir varlık olarak düşündükleri için yarın öbür gün allaha da hot zotlanırlar. Dünyaya çıplak geliyoruz ya hani.cevaplakapat

  • Sabahat ALİ - 27/06/2012 - 12:09

    Bu bir sansürdür. Yasaktır. Ve bu hâliyle sınıflı toplum ürünü bir ahlaksızlıktır.
    Dergiye emek verenlerin sineye çekmeyeceklerini umuyorum.
    Sansüre hayır!cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r