Meyvelerin tatlı, ekşi, kekremsi, mutlu ve hüzünlü hikâyeleri

Eylül 3, 2021

Meyvelerin tatlı, ekşi, kekremsi, mutlu ve hüzünlü hikâyeleri

Ayşe Kilimci’nin “Fettan Vişne, Günahkâr Elma” adlı kitabı Oğlak Yayınları etiketiyle 2009 yılında yayımlandı. Bu ilgi çekici kitabı öneriyoruz.

Tanıtım bülteninden

“Ey sevgili okur, Meyveler korosundan muhabbet makamında şarkılar dinlemek ister misiniz?.. Bir meyve meyveperestten meyvehane gazelleri dinlemek…

Meyvelerimiz, boydan boya Akdeniz…

Sofraların soluğunu dirilten meyvelerin hikâyesi aslında hayatlarımızın, insanlığın da hikâyesidir. Ele, göze ve gönüle elbet damaklara da kattığı tatla meyveler, sofra oyununun karakter oyuncuları, onlarsız olmaz…

Hatta onlar ilk besinimiz, ocaklar kurulmadan ateş bulunmadan öncenin taamı…

Ocak başı, denek taşı aslında. Sofra da kişinin sınandığı yer… Hep varlıkta açılmıyor sofra dediğin, hem sofra hem mutfak hem hüner asıl yoklukta tetikleniyor, donanıyor, üretiliyor.

Yokluk, yaratmaya açılan eşik… Meyveleri yemeklerle öpüştürmek de en güzel yaratıcılık zaten.

Tadın adıdır meyveler, muhabbetin soyadı.

Hazzın ta kendisi.

Yaşam serüveninde bizi mutlu etmek için çırpınıp duran emekçiler, meyveler.

Meyveleri takdimimizle selam ederiz. Ayşe Kilimci, meyvelerin kimi tatlı kimi ekşi kimi acımsı kimi mutlu kimi hüzünlü hikâyelerini dillendiriyor.”

Kitabı % 40 indirimli almak için>>>

Yazar hakkında

İzmir Kız Lisesi’ni ve Sosyal Hizmetler Akademisi’ni bitirdi. İlk hikayesinin de çıktığı (Eylül 1972) Varlık dergisinin yanı sıra başka dergilerde de rastlanıyor yazdıklarına. Yapma Çiçek Ustaları (1976), on sekiz hikayeli ilk kitabıdır. 1982 Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü öykü dalında mansiyon alan Sevdadır Her İşin Başı adlı eseri sonradan yayımlandı (1983). Öteki hikaye kitapları: Sevgi Yetimi Çocuklar (1987), Gül Bekçisi (1989), Yeni Moda Aşklar Destanı (1997). Çocuk öykü ve masalları: Benim Adım Çocuk (1989), Elimizdeki Işık (1990), Çöp Kraliçe (1990), Masal Ektim Umut Biçtim (1991), Dikenci Karga (1991). Kanadı Gümüşlü Kuş öyküsüyle 1990 Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü’nü, Yeni Moda Aşklar Destanı‘yla 1995 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı.

edebiyathaber.net (3 Eylül 2021)

Yorum yapın