Meltem Soğuk Stropoli’den “Yeşil Mavi Hayat”

Ağustos 22, 2023

Meltem Soğuk Stropoli’den “Yeşil Mavi Hayat”

Meltem Soğuk Stropoli’nin “Yeşil Mavi Hayat” adlı kitabı Destek Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Sadece kendimi ve hayatı keşfetme yolculuğuna durmaksızın devam eden pek çok kişiden biriyim ve hayatın –eğer iyi okumayı öğrenebilirsek– bizlere tüm sorularının yanında, cevapları da birlikte sunduğuna inanıyorum.”

Her birimiz zaman zaman hayatın olağan akışı içinde sürüklendiğimiz hissine kapılırız ve kendimizi içinde bulunduğumuz döngüden çıkartabilmek için yaşamımızı sorgulamaya başlarız. Acaba yaşadığımız hayata geri dönüp baktığımızda geçirdiğimiz zamanı şükranla ve sevgiyle anabilecek miyiz? Hiçbir canlıya zararımız dokunmadan yaşamayı başarabildik mi? İnsan olmak kavramının altını doldurduğumuz bir hayat mı bırakıyoruz geride? 

Kuşkusuz herkes zorlu yollardan geçiyor, kendi sınırları içinde çetin sınavlar veriyor yaşamı boyunca… Kimisi buralardan kazanımlarla çıkarken kimisi de zorluklar içinde çırpınmaya devam ediyor. 

Peki, bu böyle olmak zorunda mı? 

Bu hayattaki günlerimiz sayılı olduğuna göre, yaşamımızı daha anlamlı hale getirebilmemiz mümkün mü? 

Meltem Soğuk Stropoli Yeşil Mavi Hayat adlı kitabıyla yaşamın değeri ve insan olmak üzerine fikir yürütmeyi seven herkese kendilerinden ve düşüncelerinden parçalar bulabilecekleri bir izlek sunuyor. Hepimizin aklından geçen soruların yanıtlarını ararken Arthur Schopenhauer, Carl Gustav Jung, Engin Geçtan, Viktor E. Frankl, Wilhelm Schmid, Henry David Thoreau, Carl Sagan, Gündüz Vassaf ile Sokrates, Aristoteles, Epikür, Seneca, Farabi gibi Antik Yunan, Roma ve İslam filozoflarının fikirlerinden de yararlanıyor. Yolu felsefeden, edebiyattan, psikolojiden geçerken evrenin sonsuz olasılıkları, bitkiler, hayvanlar, dostlar, filmler, şarkılar yol arkadaşı oluyor. 

“Kulağa, şifresi çözülmeyi bekleyen bir sır gibi gelen ‘yaşamın hakkını vermek’ fikrinin, aslında ‘daha fazla insan olmak’ ve ‘insanca yaşamaktan’ çok da farklı bir şey olmadığını biliyorum artık.”

Arka Kapak Yazısı:

DAHA ANLAMLI HAYATLAR YAŞAMAK İÇİN 

ASIL İHTİYACIMIZ NEDİR?

Günümüzün modern dünyasında çoğumuz hedef odaklı, hızlı, oldukça da bireyselleşmiş hayatlar yaşıyoruz. Yaşamdaki “anlam”, genellikle başarı ve toplumsal statü ile ilişkilendirilirken, insanı insan yapan erdemler ise burun kıvrılan demode değerler haline geldiler.

Büyük resmi kaybetmeden “gerçek kendimiz”i keşfedebilmek, sadece bireysel hırs ve tüketme odaklı bir şekilde bencilce yaşamamak, doğanın sahibi değil de onun bir parçası olduğumuzu unutmamak, “ben-öteki”, “insan-doğa”, “insan-hayvan” tarzında ayrımları törpüleyebilmek gibi kavramlar üzerine düşündürücü bir yapıt…

Yazar Hakkında:

1972 yılının Nisan ayında İstanbul’da dünyaya geldi. Kadıköy Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin ardından İlaç Endüstrisi’nde pazarlama alanında toplam on sekiz yıl boyunca Türkiye, İsviçre ve İrlanda’da yöneticilik görevlerinde bulunan Meltem Soğuk Stropoli, ek olarak da altı yıl sahibi olduğu kreatif ajansın iki kurucu ortağından biri olarak yöneticilik görevini yürüttü. 

Uzun yıllar kurumsal hayatta –kendi tanımıyla– büyüme odaklı, öğütücü bir düzenin parçası olarak yer aldıktan sonra hayatının akışına farklı bir yön vermek istedi ve 2020 yılında yaşanan pandemi sırasında kurumsal hayatı bırakma kararı aldı. 2021 yılında, merkezi New York’ta bulunan Institute for Integrative Nutrition’da Bütünsel Beslenme Danışmanlığı ve Sağlık Koçluğu eğitimini tamamladı. Hayatta hiçbir yaşın öğrenmek ve kendini geliştirmek için geç olmadığına inanan Soğuk Stropoli, öğrenme hevesinin artarak devam ettiği bilinçli, iyi ve sağlıklı yaşama yolculuğuna 2022 yılında, merkezi Chicago’da bulunan Functional Medicine Coaching Academy’de Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçluğu eğitimi ile devam etti. 

2013 yılında İtalyan olan eşi ile evlenip İsviçre’ye taşınan yazar, bu süre içinde iki yıl Dublin’de yaşadıktan sonra 2022 yılında tekrar İsviçre’ye döndü. Şu anda hayatını eşi ve köpeğiyle birlikte İsviçre’de sürdürmekte ve bireysel Sağlık Koçluğu yapmaktadır.

edebiyathaber.net (22 Ağustos 2023)

Yorum yapın