Masthead header

Meltem Arıkan’ın yeni romanı raflarda

Erospa_KapakDüşünce ve İfade Özgürlüğü Ödüllü Meltem Arıkan’ın fantastik romanı “ErospaAkılçelen Kitaplar etiketiyle yayımlandı.

Amansız bir kaosun kollarında, bilinen anlamda insanlığın ve medeniyetin sonuna hiç olmadığı kadar yaklaşan bir Dünya’dan yalın ve dinginliğin hâkim olduğu, her şeyi var ve yok eden Programlayanlar’a ev sahipliği eden uzayın derinliklerine; geçmişten geleceğe; şimdiden düne ve yarına…

Ahenk içinde ve şaşırtıcı bir ritimle dans eden hünerli parmaklar… İsimsiz bir hacker’ın klavyenin tuşlarıyla, âdeta bir beste yapar gibi ortaya çıkarttığı her tık ile sona giderek yaklaşan ve hızla, dipsiz bir kaos kuyusuna yuvarlanan, ölümcül bir oyun içerisinde kendi sonunu hazırlayan insanlık… Yıldızlar, gezegenler, kara delikler… Konuşan, kaos getireni koruyan bir kobra…

Meltem Arıkan, Erospa ile tüm kitaplarından farklı bir tarz ile çıkıyor karşımıza.

Gerçeklerden beslenen bir hayal gücünün yarattığı kurgusu ile Erospa insanlığın geleceği hakkında düşünmenize yol açarken, günümüze de farklı bir gözle bakmanızı sağlayacak.

Meltem Arıkan

7 Ocak 1968’de Ankara’da doğdu. Tüm roman, oyun ve makalelerinde toplumu keskin bir dille eleştiren, cesur ve dobra tavrı ile tanınan Arıkan, yaşamını ataerkil sisteme karşı yazmaya ve ifade özgürlüğü için mücadele etmeye adamıştır.

Arıkan’ın ilk kısa öykü ve makaleleri 1992 – 1995 yılları arasında çeşitli edebiyat dergilerinde yayınlandı. İlk romanı 1999 yılında basıldı. Dördüncü romanı “Yeter Tenimi Acıtmayın” 2004 Şubat’ında Küçükleri Muzur Neşriattan Koruma Kurulu tarafından yasaklandı ve toplatıldı. Arıkan’ın hukuki mücadelesi sonucunda yasak kaldırıldı ve aynı yıl Yayıncılar Birliği tarafından “Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü”ne layık görüldü.

Arıkan’ın yedi romanı, bir araştırma kitabı ve üç tiyatro oyunu bulunmaktadır. Birçok ödüle aday gösterilen ve birçok da ödülü olan Arıkan 2014 yılında, İngiltere’nin öncü ifade özgürlüğü kuruluşu olan Index on Censorship tarafından, Mi Minör oyununun siyasi yetkililer ve hükümete yakın medya tarafından Gezi Olayları’nın provası olarak suçlanmasının ardından, “Sanatta İfade Özgürlüğü Ödülü”ne aday gösterildi.

Dijital Dünya, sansür, kadın hakları ve çocuk tacizi gibi konularda yazdığı, ifade özgürlüğünü savunan makaleleri 2011 yılından beri News Junkie Post, Index On Censorship gibi dünyanın önemli internet portallarında yayınlanmaktadır.

edebiyathaber.net (4 Eylül 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r