Mehmet Can Doğan’ın son yıllarda yazdığı şiirler

Şubat 24, 2023

Mehmet Can Doğan’ın son yıllarda yazdığı şiirler

Mehmet Can Doğan’ın “Ben Size Çok Geldim” adlı şiir kitabı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Şiirimizin son otuz yılında şiirleri ve modern şiirimiz üstüne inceleme-eleştiri kitaplarıyla tanınan Mehmet Can Doğan’ın toplu şiirleri daha önce “Başka Türlü de Olur” adlı kitapta bir araya gelmişti.

“Ben Size Çok Geldim” ise şairin son birkaç yılda yazdığı yeni şiirlerini içeriyor. Bu şiirlerde kendini rahat bir söyleyişle ve dilin bilmeceli özellikleri içinde ortaya koyuyor şair. Söz eksildikçe anlam büyüyor.

“şu zâlim denen her şeylerin arasında
işte her şeylerin olduğu kadar
ben size çok geldim”

Tadımlık>>>

Şair hakkında

Mehmet Can Doğan (1969, Aksaray). Türk Dili ve Edebiyatı öğrenimi gördü. Ankara HBV Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor.

Edip Cansever’in “kitaplarına giremeyen şiirler”ini        “Öncesi de Kalır” (2009), Turgut Uyar’ın “kitaplarına girmemiş şiirler”ini “Yitiksiz” (2010), Oktay Rifat’ın “dışarıda kalan şiirler”ini “Bu Dünya Herkese Güzel” (2016), Cemal Nadir’in portre çizgi ve yazılarını “Fotoğraf Tahlilleri” (2019), 1930’ların sonlarındaki “Şiir ölüyor mu?” sorulu anket ve yankılarını “Şiir Ölüyor mu?” (2019) adıyla topladı ve “Yedi Meş’ale”yi (2012) Latin alfabesiyle “Küçük Prens”i (2015) Arap alfabesiyle yayına hazırladı. Nurullah Ataç’tan “Keziban’a Mektuplar” (2020), “Ne Yalan Söyleyeyim-Salon Dergilerindeki Yazılar” (2022) ve Sadeddin Nüzhet Ergun’dan “Edebiyat ve Edebiyat Tarihi Özü” (2018) ile “Pir Sultan Abdal” (2020) yayına hazırladığı diğer kitaplar.

“Beş Şair Beş Poetika” adlı çalışmasıyla 1993 Milliyet Edebiyat Ödülü’nü, Camekân adlı kitabıyla 2018 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri Şiir Ödülü’nü, Türkiye Yazarlar Birliği 2018 10. Edebiyat Mevsimi Şiir Büyük Ödülü’nü ve 2022 Necip Fazıl Kısakürek Şiir Ödülü’nü alan Mehmet Can Doğan, özellikle şiir alanındaki araştırma, inceleme, eleştiri çalışmalarıyla da günümüzün önde gelen edebiyat adamlarından biridir.

edebiyathaber.net (24 Şubat 2023)

Yorum yapın