Mehmet Atilla’dan çocuklara: “Güvercin Adımları”

Eylül 13, 2018

Mehmet Atilla’dan çocuklara: “Güvercin Adımları”

Mehmet Atilla‘nın “Güvercin Adımları” adlı romanı, 10 ve üzeri yaş grubu için Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Önyargıları yıkarak geleceği birlikte yaratmanın hayali!.. 

Türkçe edebiyatın güçlü kalemlerinden Mehmet Atilla’nın yeni romanı Güvercin Adımları, kişisel, kültürel ve toplumsal yargılar üzerine düşünme fırsatı sunan gerçekçi bir roman.

Çok katmanlı yapısıyla 10 yaş ve üzeri okurların ilgisini çekecek Güvercin Adımları, farklı etnik kültürler içerisinde büyümüş üç çocuğu ortak bir hedef etrafında buluşturan umut verici bir hikâye anlatıyor.

Yetişkinlerin dünyasındaki hoşgörüsüzlüğün çocukların “saf” duygularıyla nasıl yumuşayabileceğini gösteren Güvercin Adımları, edebiyatın iyileştirici ve birleştirici gücünü kullanarak farklılıkların zenginliğine vurgu yapıyor.

İlkay, Berfin ve Arman. Farklı kökenlerden ve kültürlerden gelen üç sınıf arkadaşı, öğretmenleri Kemal Bey’in rehberliğinde valilik tarafından düzenlenen bir robot tasarlama yarışmasına katılırlar. Tatlı bir tesadüfle bir araya gelen bu üç öğrenci ekip çalışması yapmak üzere birbirlerinin evlerinde toplandıklarında, kendi çocuk dünyalarında daha önce hiç rastlamadıkları bir sorunla karşılaşırlar. Ebeveynlerinin önyargıları ve hoşgörüsüzlüğü…

Yaşadığımız çağın en büyük sorunlarından etnik ayrımcılığa eleştirel bir yaklaşım getiren Güvercin Adımları, güncel toplumsal konuların yanı sıra teknolojik gelişmelere de yer vererek robotlarla insanların birlikte yaşayacakları geleceğe dair öngörülerde bulunuyor.

Ödüllü yazar Mehmet Atilla, Güvercin Adımları’nda, genel roman kurgusu arasına yerleştirdiği bir üst anlatıcı ile okuruna doğrudan sorular yönelterek etkileşimli bir okuma deneyimi sunuyor.

Tadımlık>>>

Mehmet Atilla Hakkında

1959 yılında Bodrum’da doğdu. İlköğrenimini Turgutreis kasabasında, liseyi de İzmir’de tamamladıktan sonra Ankara Yüksek Teknik Öğretmen Okulu’nu bitirdi. Samsun, Yozgat ve İzmir illerinde öğretmenlik yaptı, 2003 yılında emekli oldu. Şiir, öykü, roman ve çocuk edebiyatı dallarında ürünler veren Atilla’nın hem çocuklar hem de yetişkinler için çok sayıda yayımlanmış kitabı bulunmaktadır. Bugüne değin birçok çalışması övgüye değer bulunan Mehmet Atilla, sırasıyla Mevlüt Kaplan Çocuk Öyküleri ödülü (1996), Arkadaş Zekâi Özger Şiir özel ödülü (1999), Bilgi Yayınevi e-kitap öykü ödülü (2002), Abdullah Baştürk İşçi Öyküleri ödülü (2007), Tudem Yayınevi Çocuk Şiirleri ikinciliği (2009) kazandı. Parktaki Gergedanlar adlı kitabı ise Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından “2010 yılının kitabı” seçildi (2011). Dil Derneği, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi olan Mehmet Atilla, Bodrum’da ve İzmir’de dönüşümlü olarak yaşıyor.

edebiyathaber.net (13 Eylül 2018)

Yorum yapın