Marie Darrieussecq’den sanat tarihinde çığır açan sanatçı Paula Modersohn-Becker portresi

Mayıs 10, 2024

Marie Darrieussecq’den sanat tarihinde çığır açan sanatçı Paula Modersohn-Becker portresi

Marie Darrieussecq’un Burada Olmak Muhteşem adlı kitabı Harfa Kitap’tan Sosi Dolanoğlu çevirisiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Çığır açan feminist sanatçı Paula Modersohn-Becker, 1907’de henüz otuz bir yaşındayken öldü. Kendini sadece çıplak değil aynı zamanda hamile olarak resmeden ilk kadın sanatçıydı. Ödüllü yazar Marie Darrieussecq, sanatsal sınırları aşan ve birçok kadın sanatçının yolunu açan bu olağanüstü kadının hayatını anlatıyor.

İlk kez 2016’da Fransa’da yayımlanan Burada Olmak Muhteşem, modernizmin önemli bir figürü olan Alman dışavurumcu ressam Paula Modersohn-Becker’ın (1876–1907) üretken ve pek de bilinmeyen yaşamının izini sürüyor. 1876 yılında Almanya’da doğan Paula Modersohn-Becker, kendisini sadece çıplak değil aynı zamanda hamile olarak resmeden ilk kadın sanatçıydı. Otuz bir yaşında kızının doğumunun hemen ardından gelişen emboli sebebiyle trajik bir şekilde yaşamını yitirdi. Kısa kariyeri boyunca, Almanya’da eğitim gördü, Paris’te yaşadı ve heykeltıraş Clara Westhoff ile şair Rainer Maria Rilke’yle yakın dost oldu. 

Paula Modersohn-Becker, Picasso ve Matisse gibi ressamların yanı sıra modernizmin tanınmasına katkı sağlamasına ve kendi kuşağının önde gelen sanatçılarından biri olmasına rağmen, sırf kadın olduğu için sanat tarihinin çatlaklarında kaybolmuştur. Marie Darrieussecq’in bu aydınlatıcı ve dokunaklı anlatısı modernizmde önemli bir figür olarak ele aldığı Paula Modersohn-Becker’ın itibarını yeniden canlandırıyor ve kadınların kültürel tanınırlık ve sanatsal kariyer inşa etmeleri konusunda karşılaştıkları zorluklara ışık tutuyor. 

ÖVGÜLER

Sanat üzerine en iyi kitap, 2016

-Lire magazine

“Bir ressamın acı veren ve mükafatsız kalan güçlü ve kısa sanatsal yaşamı.”

-Julian Barnes

“Marie Darrieussecq, Modersohn-Becker’in vasiyetini- mektupları, günlükleri ve hepsinden önemlisi resimleri – ateşli bir zekayla ve bir kadın ve sanatçı olmanın ne anlama geldiğine dair şiddetli bir tutkuyla okuyor.” 

-J. M. Coetzee

“Marie Darrieussecq’in Burada Olmak Muhteşem adlı eseri, hırslı bir dehanın ve onun kendi sosyal çevresindeki diğer iki hırslı sanatçıyla olan tutkulu ve bazen rekabet halindeki dostluklarının şehvetli ve melankolik bir portresi. Mektuplardan, günlüklerden ve tarihi kayıtlardan büyük bir iştahla yararlanan kitap hem takıntılı bir dedektiflik çalışması hem de sanat ve anneliğe dair ağıt niteliğinde bir çalışma.”

-Kate Zambreno

“Geniş bir okuyucu kitlesi için yazılmış olan Burada Olmak Muhteşem, hak ettiği halde sanat tarihi kitaplarında sıklıkla zayıf bir anma ile geçiştirilen Modersohn-Becker’in takdirini tazeleyecektir.”

-Publishers Weekly

“Satır aralarında bu güzel metin, kadının sanattaki yerini sürekli sorgulayan bir feminist manifesto olarak okunuyor.”

-Les Inrockuptibles

YAZAR HAKKINDA

Marie Darrieussecq, 1969’da Bayonne’da doğdu. Psikanalist ve yazardır. Çağdaş Fransız edebiyatının önde gelen seslerinden biri olarak kabul ediliyor. İlk romanı Truismes [Dişi Domuz] otuz beş dile çevrildi. Yirmiden fazla kitap yazmıştır. 2013 yılında Marie Darrieussecq, Il faut beaucoup aimer les hommes adlı romanıyla Prix Médicis ve Prix des Prix ödüllerine layık görüldü. Aralarında Libération ve Charlie Hebdo‘nun da bulunduğu birçok yayında sanat eleştirisi ve gazetecilik yapmıştır. Marie Darrieussecq Paris’te yaşıyor.

edebiyathaber.net (10 Mayıs 2024)

Yorum yapın