M.Banu Aksoy, Balıkçı Korsanlar’da macera dolu bir hikâyeye davet ediyor

Eylül 4, 2023

M.Banu Aksoy, Balıkçı Korsanlar’da macera dolu bir hikâyeye davet ediyor

M. Banu Aksoy’un Balıkçı Korsanlar adlı kitabı Ali Çetinkaya’nın çizgileriyle Can Çocuk Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım Bülteninden:

Çocuk kitapları, dergileri ve radyo programlarıyla tanınan M. Banu Aksoy, içimizi ısıtan öykü kitabı Burun Giysisi‘nden sonra Can Çocuk Yayınları’ndaki ikinci kitabı Balıkçı Korsanlar‘la bizi macera dolu bir hikâyeye davet ediyor.

Güneş doğuyor, Mavi Sardalya enginlere açılıyor!

Palamut Kasabası’nın en şenlikli gemisi Mavi Sardalya’nın balıkçıları bu sabah kıyıdan ayrılmamış. Mürettebat toplanmış, merakla ortalarda görünmeyen Kaptan Hamsisever’i bekliyor. Dün tayfalardan Yağlıhamsi, ”Hep aynı. Hep aynı…” geçen günlerini değiştirmek için yüreğinden geçenleri dillendirdi. Mürettebat bu durumdan biraz endişeli. Kaptan ise kararını verdi: Birlikte yeni bir sefere çıkacaklar! Bu sefer, fırtınasıyla, keşfedilen adalarıyla, su altından çıkan gizemli sandığıyla, onları Kızılkorsan’ın hazinesine ulaştıracak. Hazineyi bulmak kolay… Bulduğunu anlamak ise marifet!

M. Banu Aksoy, her günü aynı şekilde yaşamaktan sıkılıp değişikliklere cesaret eden bir mürettebatla tanıştırıyor okurlarını. Birbiriyle atışmaktan geri durmayan Pembesomon ile leziz yemekler yapan Konserve’nin, dürbün gözlü Tüysüzkerevit ile meraklı kızı Barbunya’nın, iki çocukluk arkadaşı Zargana ile Yağlıhamsi’nin, muzip dede Hamsipaluk’un, çatık kaşlarının ardındaki sevecen bakışlarıyla Kaptan Hamsisever’in, eski yelken şampiyonu dümenci Çiroz’un macera dolu, bir o kadar da komik hikâyesine davet ediyor.

M.Banu Aksoy 1979’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanat Tarihi eğitimi aldı. Bir süre Tarih Vakfı’nın İstanbul Dergisi’nde çalıştı. TRT’de kültür-sanat ve çocuk programları için metin yazarlığı ve senaristlik yaptı. 2010 yılında Yıldıray Karakiya’yla Bir Dolap Kitap isimli çocuk kitapları bloğunu açtı. Açık Radyo’da da aynı isimli programı hazırlayıp sundu. Dünyalı Dergi ekibinde görev aldı. İyi Kitap için yazılar yazdı. Çocukluğundan beri çok sevdiği çocuk kitapları dünyasına Kediler Hep Dört Ayak Üstüne mi Düşer? (2013) adlı kitapla girdi. Bu kitabı Ağaçlar Bizi Nasıl Mutlu Eder? (2015), Kes Yapıştır Çiz (2016), Burun Giysisi (2016), Anlat Kaydet Kendini Tanı (2017), Bahçeye Ne Ektik? (2017) ve Boynuyamuk (2018) izledi. Yıldıray Karakiya’yla dört ayrı Majanda’ya (2018 – 2022) imza attı. Cincüce Bobin Hizmetleri adıyla kurduğu seramik kaldı. Zanaatkârlığa evindeki küçük atölyesinde devam ederken, bir yandan da harıl harıl yazıyor. Çekirdek ailesiyle İzmir’de yaşıyor.

edebiyathaber.net (4 Eylül 2023)

Yorum yapın