Letterboxd’ın seçimiyle 2023’ün en iyi 20 filmi

Ocak 8, 2024

Letterboxd’ın seçimiyle 2023’ün en iyi 20 filmi

Film inceleme uygulaması Letterboxd, 2023’ün en iyi filmlerini derledi. Letterboxd’da 2023 yılının en iyi filmleri şöyle…

20. Galaksinin Koruyucuları 3

19. Blue Giant

Dai Miyamoto’nun hayatı cazı keşfettiği gün alt üst olur. Eski bir basketbol oyuncusu olan Dai, saksafonu eline alır ve tüm zamanların en büyük caz müzisyenlerinden biri olmaya kararlı olarak gece gündüz pratik yapmaya başlar.

18. 12th Fail

IPS Memuru Manoj Kumar Sharma ve IRS Memuru Shraddha Joshi’nin gerçek hayat hikayesi.

17. Çocuk ve Balıkçıl (The Boy and the Heron)

Film, 2. Dünya Savaşı sırasında annesini kaybeden Mahito’ya odaklanıyor. Bu kayıp sonrası babası, ikinci bir evlilik yapıyor ve Mahito’yu da alıp şehir dışına yerleşiyor. Yas sürecinde yeni bir ev ve çevreye adapte olmakta zorlanan Mahito’nun karşısına bir gri balıkçıl çıkıyor.

16. Kar Kardeşliği (Society of the Snow)

Film, bir uçak kazasından sağ kurtulan insanların hayatta kalabilmek için verdikleri mücadeleyi konu ediyor. 

15. There’s Still Tomorrow

Savaş sonrası İtalyan toplumundaki ataerkillikten kaçmaya çalışan Delia, şiddet yanlısı kocasına karşı bir isyan planı yapar.

14. All of Us Strangers

Film, günümüz Londra’sında neredeyse boş olan evinde bir gece tesadüfen günlük hayatının ritmini bozan gizemli komşusu Harry (Paul Mescal) ile karşılaşan Adam (Andrew Scott) adlı bir senaristin hikayesini anlatıyor. 

13. The Zone of Interest

“The Zone Of Interest”, savaş sırasında Alman Auschwitz kampının yanında yaşayan bir Alman ailenin günlük yaşamına odaklanıyor. Filmde aynı zamanda kamptaki mahkumlara yardım eden Polonyalı bir ailenin hikayesi de konu ediliyor.

12. Riceboy Sleeps

So-Young, 90’larda Kanada’nın banliyölerinde küçük oğlu Dong-Hyun’u büyüten Koreli bekar bir annedir. Ona kendi ülkesinde geride bıraktığı hayattan daha iyi bir yaşam sağlamaya kararlı, karşılarına çıkan sürekli ırksal ve kültürel zorlukların üstesinden gelmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

11. The Iron Claw

Film, 1980’lerin başlarında yoğun rekabetin yaşandığı profesyonel güreş dünyasında tarihe geçen ayrılmaz Von Erich kardeşlerinin öyküsünü anlatıyor. 

10. Mükemmel Günler (Perfect Days)

Tokyo’nun umumi tuvaletlerini temizleyen Hirayama, bir yandan müzik, edebiyat ve fotoğraf tutkusunun peşinden gittiği hayatından memnundur. Geçmişiyle yeniden bağ kurmasına yol açan beklenmedik karşılaşmalar, hayatının düzenini yavaş yavaş bozmaya başlar.

9. Dolunay Katilleri (Killers of the Flower Moon)

Film, 1920’lerde Oklahoma’da Osage Ulusu’na karşı işlenen vahşi cinayetleri ve bu cinayetlerin ardındaki kötücül komployu konu alır.

8. Bir Düşüşün Anatomisi (Anatomy of a Fall)

Samuel yüksekten düşerek ölür fakat soruşturma sonucunda ölüm nedeninin intihar mı kaza mı olduğu kesinleşmeyince Sandra cinayet suçlamasıyla tutuklanır. Samuel’in ölümünün sorgulandığı mahkeme süreci, çiftin çalkantılı ilişkilerinin de derinine inen rahatsız edici ve tatsız bir psikolojik yolculuğa dönüşür.

7. Godzilla Minus One

Savaş sonrası Japonya’sında geçen Godzilla Minus One, Godzilla’nın ne kadar ürkütücü ve ezici bir güç olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

6. Canavar (Monster)

Genç bir anne, kendisini bir anne adayının içinde bulabileceği en kötü durumda bulur. Ağırlaştırılmış saldırı nedeniyle parmaklıklar ardında olmasına rağmen, çocuğunun doğumdan sonra yanında kalabilmesi için mücadele eder. Ancak sorumlu ofisler ve sosyal hizmet uzmanları bu konuda o kadar emin değil.

5. The Holdovers

Öğretmen Paul Hunham, kendini beğenmişliği ve katılığı nedeniyle öğrencileri, fakülte arkadaşları ve müdürü tarafından sevilmez. Noel zamanı gidecek tatil yeri olmadığı için Paul, eve gidemeyen öğrencilere nezaret etmek için okulda kalır. Ancak çok geçmeden okulda sadece kötü davranışları nedeniyle sürekli atılmakla tehdit edilen Angus adında bir öğrenci kalır. Onlara kendi oğlu yakın zamanda Vietnam’da kaybolan Afrikalı Amerikalı bir kadın olan baş aşçı Mary de eşlik eder. Üçü New England’da çok karlı iki hafta boyunca komik talihsizlikleri paylaşan beklenmedik bir Noel ailesi oluşturur.

4. Başka Bir Hayatta (Past Lives)

Film, Nora ve Hae Sung’un hikayesini anlatıyor.

3. Oppenheimer

Amerikalı fizikçi Julius Robert Oppenheimer’ın hayatına odaklanılan filmde, Julius Robert Oppenheimer’ın, İkinci Dünya Savaşı sırasında atom bombasının geliştirilme sürecindeki rolü gözler önüne seriliyor. 

2. Zavallılar (Poor Things)

Film,  bir bilim insanı tarafından hayata döndürülen genç bir kadının hikayesini konu ediyor. 

1. Örümcek-Adam: Örümcek Evrenine Geçiş (Spider-Man: Across the Spider-Verse)

Animasyon film, radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmasıyla bambaşka bir dünyaya adım atıp, özel yeteneklerle donanan Miles Morales’in maceralarını konu ediyor.

edebiyathaber.net (8 Ocak 2024)

Yorum yapın