Kurtcebe Turgul’dan tuhaf karakterler ve akla hayale sığmayan sürprizlerle dolu bir dedektif romanı

Mayıs 1, 2019

Kurtcebe Turgul’dan tuhaf karakterler ve akla hayale sığmayan sürprizlerle dolu bir dedektif romanı

Kurtcebe Turgul’un yazdığı, Bora Başkan’ın resimlediği polisiye roman ‘Bence Katil Öldürdü’, Mundi etiketiyle okuyucuyla buluştu. 

Tanıtım bülteninden:

Kurtcebe Turgul’dan tuhaf karakterler, lüzumsuz bilgiler, ilginç çizimler ve akla hayale sığmayan sürprizlerle dolu bir dedektif romanı.

Dedektif Antoine Hercule de Potasse aldığı  esrarengiz bir cinayet ihbarının  ardından Fransa’nın en ünlü sanayicilerinden Eugène Lamortier’nin malikânesine gider. İşin tuhafı, maktul kendisine cinayet ihbarını yapan Eugène Lamortier’nin ta kendisidir. Bu cinayetin sırrını çözmeye kararlı on parmağında on marifet dedektifimiz kendisini Çorum türkülerinden şifalı otların faydalarına, ruh çağırma seansından kendi çocukluğuna uzanan tuhaf ve eğlenceli bir maceranın içinde bulacaktır.

Paris’in müstesna bir semtinde, ünlü bir işadamının cesedinin etrafında, kıymeti kendinden menkul bir dedektif, Çorum yöresi türküleri eşliğinde bir aşk, ünlü Türk casuslarının tam listesi, ev yoğurdu tarifi ve dahası…

“Ben Antoine Hercule de Potasse. Kartvizitimde yazandan çok daha fazlası olmakla övünmüşümdür; mesleğimizin varoluşumuzun ancak ufak bir kısmını tasvir ettiğine dair o ünlü deyişi bilirsiniz. Beni tanımak isteyenlere kısaca özetlediğim gibi, telaffuzu en az icrası kadar zor altı farklı Uzakdoğu savunma sanatında kara kuşak veya üst düzey diploma sahibiyim. Dünyanın en yüksek beş tepesine, üstelik aynı anda tırmanmayı becerdiğim için kar leoparı sıfatını kazanmış bir dağcıyım. Nasıl becerdiğimi müsait bir zamanınızda teferruatıyla anlatırım. Teferruat demişken, istisnai bir ehl-i dikkat olduğumdan mekanik saat tamircisi, sırf denize değil derinliklerindeki her canlıya âşık olduğum için sertifikalı bir hidrografım. Tüm bu hobilerimi bir kenara bırakırsak, ki beni yakından tanımak isterseniz bırakmanızı tavsiye etmem, hayatımı uzun yıllardır özel dedektif olarak kazanıyorum. Ve hizmetinizdeyim.”

“Aptallığı dâhiyane bir vukufiyetle takdim eden, cinayeti kahkahayla buluşturan bir eser.” Murat Menteş

“Ben ki yıllardır tutarlı saçmalıklar peşindeydim, katilin öldüremediği bir özel dedektif çıksa da karşıma canına okusam derken, okuyamayacağım bir kitapla beni şaşırtıyor, okurlarını da perişan ediyorsun! Elbette Hercule de Potasse’ı anlamayan nesle aşina değiliz.”  Cevat Çapan

Kurtcebe Turgul: 1970’te İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okudu. Reklam, dizi, müzikal, kısa film, çok az da dergi yazarlığı yaptı. İstanbul’da yaşıyor, evli, bir kızı var.

Bora Başkan: 1982’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nü bitirdi. Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Halen Kadir Has Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde görev yapan ve serbest tasarımcı olarak çalışan Bora Başkan’ın beş kişisel sergisi bulunmaktadır.

edebiyathaber.net (1 Mayıs 2019)

Yorum yapın