Kurt Vonnegut’tan sıcak, bilge, eğlenceli portreler

Temmuz 14, 2023

Kurt Vonnegut’tan sıcak, bilge, eğlenceli portreler

Kurt Vonnegut’un “Kuşa Bak” adlı kitabı, Işık Özbek Arslan çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Can Yayınları’nın temmuz kitapları arasında yer alan Kuşa Bak, Kurt Vonnegut’un hayattayken yayımlanmamış on dört öyküsünü bir araya getiriyor. 

UYUMSUZLAR,
KAÇIKLAR, DEHALAR,
HEPSİ BİR ARADA!
 
Aniden cinayet işleyip ortadan kayboluverecek masum görünüşlü manyaklarla dolu şehir görüntüsü belirdi kafamda; dehşetten midem bulanmaya başladı.
 
Kavgacı çiftler, cinayet danışmanları, hovardalar, değişen ve gelişen teknoloji, ahlaki belirsizlikler… Kurt Vonnegut, İkinci Dünya Savaşı sonrası insanların endişelerini yansıtırken Amerikan yaşamının hem tedirgin edici hem eğlenceli karelerini çekiyor.
 
Kuşa Bak, her biri yazarın alametifarikası olarak nitelendirilebilecek bir mizah ve hümanizmle dolup taşan, daha önce yayımlanmamış on dört öykü içeriyor.
 
“İdeal bir dünyada, insanların okumak için gecenin bir yarısı sıraya gireceği türden bir kitap bu.”
New York Magazine
 
#amerikanedebiyatı #vonnegut #mizah #hiciv #amerika #delilik

Kurt Vonnegut’un Can Yayınları’ndaki diğer kitapları
Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater, 2015
Mavi Sakal, 2015
Galápagos, 2016
Kör Nişancı, 2016
Maymun Evine Hoş Geldiniz, 2016
Titan’ın Sirenleri, 2018
Şampiyonların Kahvaltısı, 2021
Kedi Beşiği, 2021
Mezbaha Beş, 2021
Ölümden Beter Yazgılar, 2022

KURT VONNEGUT, JR., 1922’de Indiana, Indianapolis’te Alman asıllı bir anne babanın oğlu olarak dünyaya geldi. Cornell Üniver­sitesi’nde biyokimya okudu, yirmi yaşındayken orduya yazıldı ve Batı Cephesi’ne gönderildi. Neredeyse gider gitmez Almanlara esir düştü ve savaş tutsağı olarak Dresden’e yollandı. Müttefiklerin bu kenti bombalaması 60.000 sivilin ölümüne sebep olmuştur; Vonnegut fabrika olarak kullanılan bir mezbahanın yeraltındaki et dolabına sığınmış olduğu için kurtuldu. Hayat boyunca peşini bırakmayan bu deneyimi sonunda Mezbaha Beş (1969) adlı başyapıtına dönüştürecek ve hayat boyu savaş karşıtı söylemlerini sürdürecekti. Savaştan sonra General Electric Şirketi’nde reklamcılık yaptı ve öyküler yazmaya başladı. Arka arkaya yazdığı Titan’ın Sirenleri (1959), Soğuk Savaş siyasetini antropolojik bir gözle hicveden Kedi Beşiği (1963), Allah Senden Razı Olsun Bay Rosewater (1965) ve Mezbaha Beş sayesinde Vonnegut döneminin en ünlü yazarlarından biri oldu. En renkli romanlarından biri sayılabilecek Şampiyonların Kahvaltısı‘nda (1974) Amerikan Rüya­sı’nı tipik kara mizahıyla eleştiriyordu. Bu dönemdeki diğer büyük yapıtları arasında Kör NişancıMavi Sakal ve Kodes Kuşu sayılabilir. Vatandaşlık ve azınlık hakları, nükleer silahların denetimi ve ekoloji hem edebiyatında hem de edebiyat dışı faaliyetlerinde sürekli gündeminde oldu. Vonnegut, 2007’de New York’ta öldü. Adı 25399 numaralı asteroide verildi.
 
IŞIL ÖZBEK ARSLAN, 1982 yılında İzmir’de doğdu. 2000 yılında Suphi Koyuncuoğlu Lisesi’ni, 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. On beş yıldır İngilizce kitap çevirileri yapıyor.

edebiyathaber.net (14 Temmuz 2023)

Yorum yapın