Masthead header

Kürt Tiyatro Tarihi yayımlandı

Kürt Tiyatro Tarihi-KapakÇetoyê Zêdo ve Yavuz Akkuzu tarafından hazırlanan “Kürt Tiyatro Tarihi”, Evrensel Basım Yayın etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Kürt Tiyatro Tarihi, bu alandaki kapsamlı belge ve makalelerden hazırlanan kolektif bir kitap çalışmasıdır. Kitapta; Kürt tiyatrosunun kaynakları, bilinmeyenleri ele alınmakta, başlangıçtan 1990’lara kadar Kürt tiyatrosunun gelişimi hakkında okura geniş bir perspektif sunulmaktadır. Kürt Tiyatro Tarihi ve külliyatını Türkiye’de görünür kılmayı amaç edinmektedir.

Kitap, Kürdistan’ın dört parçasındaki Kürt tiyatro etkinlerinin yanında, Sovyet Kürt Tiyatrosu’nun geçmişiyle ilgili önemli makale, belge ve yazılardan oluşmaktadır. Kitapta Kürt Tiyatro Edebiyatı’nın oluşumu, Modern Kürt Tiyatrosunun 1990’lara kadar geçirdiği evreler ve tarihsel yönelimler irdelenmektedir. Ayrıca “Geleneksel” Kürt tiyatrosu biçimleri hakkında önemli örnekler sunulmaktadır.

Kitapta; İlk Kürtçe Piyes Memê Alan, Modern Kürt Tiyatrosunun Ortaya Çıkışı, 1920-1958 Irak’ta Kürt Tiyatrosu, 1970’lerde Kürt Tiyatrosu, Bir Direniş Biçimi Olarak Kürt Tiyatrosu, Sovyet Kürt Tiyatrosu, İlk Tiyatro Grupları… Tiflis Kürt Halk Tiyatrosu, İsveç’te Kürt Tiyatrosu: Newroz Çiçekleri… gibi belge ve makalelerle birlikte karşılaştırmalı hazırlanan Kürtçe Tiyatro Terimleri ve Kavramları, 1919-1990 yılları arasındaki tiyatro oyunları, yazar ve yönetmenleriyle birlikte, Kürt Tiyatro Kronolojisi’nde yer almaktadır.

edebiyathaber.net (22 Ağustos 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r