Masthead header

Kurt Cobain’e hayran bir kızın yaşadığı aşkın romanı bu

dun-gece-nerede-uyudunLynn Crosbie’nin Dün Gece Nerede Uyudun?” adlı romanı, Şeyda İşler çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Elinizde birbirine deliler gibi âşık olan iki şapşal hakkında bir hikâye var. Uyuşturucuya, müziğe ve birbirlerine mecnunlar.” Gerçek aşkın doğaüstü güçleri var mıdır? Aşk yaşamla ölüm arasındaki büyük uçurumu aşabilir mi? Dün Gece Nerede Uyudun? Kurt Cobain’e hayran bir kızın tüm kuralları yıkıp onunla yaşadığı ilişkiyi konu alan doludizgin bir aşk romanı. Evelyn Gray okul arkadaşları tarafından itilip kakılan on altı yaşında mutsuz ve yalnız bir kız. Zamanının çoğunu odasında kitap okuyup ölü insanlara mektup yazarak, eski plakları dinleyip başucunda asılı duran Kurt Cobain posteriyle konuşarak geçiriyor. Evelyn’in Cobain’e duyduğu aşk öyle büyük ki, ölü şarkıcıyı etten tırnaktan bir insan olarak yeniden var ediyor. Evelyn doz aşımından sonra hastanede gözlerini açtığında, hemen yanındaki yatakta eski hayatına dair neredeyse hiçbir şey anımsamayan Cobain’i buluyor. İkisi birbirlerini tanıdıkça hem uyuşturucuya hem de birbirlerine müptela oluyorlar. Cobain, Celine Black ismini alıyor ve Evelyn’le birlikte hastaneden kaçıp hayallerinin peşine düşüyorlar. Kaçınılmaz bir şekilde, ikisi de ünlü birer müzisyen oluyor. Şöhret, uyuşturucu, hırs ve kıskançlık bu iki âşığı ucu cinayete uzanan bir serüvene itiyor. Crosbie’nin büyülü, şairane bir dille kaleme aldığı bu roman okura her sayfasında müziksel bir şölen sunuyor…

* * *
“Gözü kara, değişken, kara mizah absürtleriyle yüklü: Lynn Crosbie’nin yeni romanı Dün Gece Nerede Uyudun? romanı yakın zamanda yayımlanan diğer metinlerden farklı olarak kendi içinde emsalsiz bir roman. Popüler olduğu kadar avangart da.”
The Globe and Mail.
* * *
“Lynn Crosby burada ve şimdide olanın ilham perisini işletiyor; ilhamı tetikleyen havai fişeklerle yüklü bir roman bu.”
Margaret E. Atwood.

İlk 16 sayfa için>>>

Lynn Crosbie
Başarılı kadın yazar Lynn Crosbie, Montreal’de doğdu ve şu an Toronto’da yaşamaktadır. Doktorasını Toronto Üniversitesi’nde Kanadalı şair Anne Sexton üzerine yaptı. Lynn Crosbie’nin 1997’de Insomniac Yayınları tarafından, Kanadalı suçlu Paul Bernardo hakkındaki tartışma yaratan kitabı Paul’s Case (Paul’un Davası) yayımlandı. 2006’da ise Liar (Palavracı) adlı şiir kitabı yayımlandı. Bir kültür eleştirmeni ve şair olan Crosbie’nin pek çok şiir kitabı bulunmaktadır. Toronto gazetesinde köşe yazarlığı yapan Crosbie gazetecilik ödülüne de layık görülmüştür.

edebiyathaber.net (20 Ekim 2016)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r