Masthead header

“Küresel Polis Devleti” raflarda

William I.  Robinson’ın “Küresel Polis  Devleti” adlı kitabı, Akın Emre Pilgir çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

ABD eksenli bir sosyolog olan William I. Robinson Küresel Polis  Devleti’nde neoliberal kapitalizmin nasıl küreselleştiğini, ulus  devletlerin ve toplumların nasıl temelden değiştiğini kapsamlı bir  şekilde incelerken; çabucak gözden çıkarılabilenler için kabus  haline gelmiş orantısız şiddetten ve cani hükümetlerden de  bahsediyor.  

Çalışma bu sistemlerin nasıl kontrolden çıktığını ve doğal çevreyi  harap ederken nasıl yeni yoksulluk uçurumları yarattığını  araştırırken; kapitalizmin ne denli baskılayıcı bir sistem haline geldiğini ortaya koyan dikkat çekici verileri kullanarak, ortaya  çıkmakta olan megakentlerin, dışlananların ve ezilenlerin polis  devletleriyle yüzleştiği bir savaş alanı haline geldiğini savunuyor. 

Robinson’ın yeni kitabı, devlet kontrolü, yeni gözetim ve teknolojik  manipülasyon biçimleriyle 21. yüzyıldaki baskıya yönelik bir  çalışma.

Eşitsizlikler gün geçtikçe artarken, insanlar da “gözden çıkarılabilir” hale gelmeye başladı. Bugünlerde hükümetler, orantısız polis şiddeti ile nüfusun bir kısmını sistematik olarak toplumdan dışlamakta. William I. Robinson, bu kontrolden çıkmış sistemin doğasını ve dinamiklerini ele alırken mücadele etmek için toplumsal bir hareket oluşturmanın gerekliliğinin aciliyetini vurguluyor.

Küresel polis devleti; toplu tutuklamalar, polis şiddeti, ABD tarafından yönetilen savaşlar, göçmenlere ve mültecilere zulüm ve çevre aktivistlerinin baskılanması gibi birçok kontrol yöntemine başvuruyor. Bu artan militarizasyona, gözetime ve toplumdan “öteki” kavramının temizlenmesine karşı çıkmak üzere toplumsal hareketler yükselişte. Ancak bunların birçoğu, sorunun kaynağı olan küresel kapitalizmi ele almaktansa sadece toplumsal adalet kavramına değinmekle kalıyor. Robinson, kapitalizmin ne denli baskılayıcı bir sistem haline geldiğini ortaya koyan dikkat çekici verileri kullanarak; ortaya çıkmakta olan megakentlerin, dışlananların ve ezilenlerin polis devletleriyle yüzleştiği bir savaş alanı haline geldiğini savunuyor.

“Karl Marx, hayvani ihtiyaçlarımızın karşılandığı ve insanı ihtiyaçlarımızın ise konuşulabildiği bir dünya hayal ediyordu. Bu gerçekçi bir ihtimal ya da belki de gözlerimizin önünde şekillenen bir alternatif artık. William Robinson’ın da ortaya koyduğu gibi: dar bir bakış açısıyla yönetilen “insan yönünden bol” kentimiz, kendi başına hayatta kalmak üzere terk edildi. Seçim bizlerin elinde. Bundan daha zorlayıcı bir durum olamazdı.”

-Noam Chomsksy, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Dünyayı Kim Yönetiyor’un yazarı

William I. Robinson, California Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olup, çalışmaları politik ekonomi, küreselleşme, Latin Amerika ve tarihsel materyalizme odaklanmaktadır. Ayrıca 1980’lerde Nikaragua’da savaş muhabirliği yapmıştır. Birçok kitabın yanı sıra çeşitli dergilerde ve haber sitelerinde akademik yazıların yanı sıra makaleler kaleme almaktadır.

edebiyathaber.net (5 Nisan 2022)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r