Masthead header

Küçük Korsan Hazine Peşinde | Gaye Dinçel

Bol ödüllü yazar Christine Nöstlinger’in Küçük Korsan Hazine Peşinde adlı resimli öykü kitabı, aslında dizinin ikinci kitabı. İlki Küçük Korsan İşbaşında. Güzel olan, ilkini okumadan da ikincisini anlayabilmeniz.

Christine’in pek çok kitabı Günışığı Kitaplığı’nca yayımlandı. Kim Takar Salatalık Kral’ı ve Konrad ya da Konserve Kutusundan Çıkan Çocuk çok eğlenerek okuduğum kitapları. Diğerlerini okumak için de sabırsızlanıyorum.

Kitap 3-8 yaş için ama özellikle yetişkinlerin okuması şart. Vikingler gibi sert, korkunç, kaba erkek korsanlara o kadar alışmışız ki “Amaan, yine mi korsan, yine mi hazine!” diyoruz kitabın adını duyunca. Oysa Christine çok şaşırtacak sizi. Hem çok eğleneceksiniz hem de kafanızdaki kalıplar yerle bir olacak! Çocuklarınızla birlikte okuyun ki onların kafalarında hiç kalıp oluşmasın, bizim gibi kırmaya uğraşmasınlar büyüyünce…

Küçük korsanımız Leo, akıllı ve eğlenceli bir çocuk, üstelik babasından çok daha olgun. Korsan babası o kadar komik şeyler yapıyor ki akıllıca davranıp onu toparlamak Leo’ya düşüyor. Beni asıl heyecanlandıran kişi “Denizlerin Dehşeti Leoni” oldu. Leo’nun korsanlıktan emekli büyükannesi. Boşuna “Kalıplarınız kırılacak” demiyorum. Hikâyeyi anlatmayacağım, heyecanı kaçmasın!

Kitabın resimleri o kadar çekici ki onlardan gözünüzü alıp okuyamıyorsunuz. Rengârenk, canlı resimler içine aldı beni. Teknede Leo ve korsan babasıyla birlikte dalgalarla boğuştum. Yaşadıkları adada yaşadığımı sandım, her an bir sayfadan çıkıverecekmişim gibi geldi. Thomas beni de çizsin istedim.

Thomas M. Müller, grafik ve kitap sanatı eğitimi almış, bol ödüllü bir çizer. Çizgileri sanki hareket ediyor, sayfaları çevirirken bir animasyon filminin içinde hissediyorsunuz.

Koşun, alın, okuyun, her gün seyredin!

Gaye Dinçel – edebiyathaber.net (24 Temmuz 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r