Kovalamaca başlasın!

Mart 23, 2015

Kovalamaca başlasın!

arti_iki_kapakAndersen ödüllü ünlü İtalyan yazar Gianni Rodari’nin okumayı henüz öğrenmiş çocuklar için yazdığı Artı İki, Can Çocuk Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Kahramanımız 10’un matematik işlemleriyle başı fena halde dertte. Hatta canını kurtarma derdinde de diyebiliriz! Eksiler, bölmeler derken bu 10’dan geriye ne kalacak?

Zavallı bir 10’dur kahramanımız, tabii ki yalnızca hikâyenin başında bu sayısal değere sahiptir. Öyle ki peşinde bir dolu matematik işlemiyle kendini heyecanlı bir kaçma-kovalamaca hikâyesi içinde canını kurtarma derdinde bulur. Eksi’ler tıpkı bir kılıç gibi keser ve azaltır, Bölme’ler makas olur, tam ortadan ikiye ayırır. Çarpı’larsa katlayarak mutluluğunu çoğaltır. Ama bu hiç de böyle yazıldığı gibi kolay değildir tabii ki. Çocuklar 10’un bu heyecanlı kaçış serüvenini bir solukta okuyacaklar.

Can Çocuk, Türkiyeli okurları dört yeni Rodari kitabıyla buluşturuyor: Güzel Periler, Kolezyum’u Çalan Adam, Çizgi Roman Faresi, Artı İki. “İlk Okuma Kitapları” dizisinden çıkan tüm bu kitaplar okumayı henüz öğrenmiş çocukları birbirinden renkli serüvenleriyle buluşturacak.

Gianni Rodari, İtalya’nın yetiştirdiği en iyi çocuk kitapları yazarı olarak tanınan Gianni Rodari, daha on yaşındayken şiirler yazıyor, müzikle uğraşıyordu. Amacı müzisyen olmaktı. Yirmi yaşında müzik öğretmeni oldu. Uzun süre gazetecilikle uğraşan yazar, bir çocuk gazetesinin yönetmenliğini de yaptı. 1947’den beri çocuklar için yazan Rodari, 1970 yılında Hans Christian Andersen Ödülü’nü aldı.

edebiyathaber.net (23 Mart 2015)

Yorum yapın