Korkularımız hayal gücümüzü nasıl şekillendirdi?

Şubat 11, 2020

Korkularımız hayal gücümüzü nasıl şekillendirdi?

Ahmet Burak Turan’ın yazdığı “Türk Canavarları Sözlüğü” Gerekli Kitaplar etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Lohusa hummasına, sarılık hastalığına hangi şeytani varlık neden olur? Çoraplarınızı ortalığa atarsanız nasıl cezalandırılırsınız? Korkularımız hayal gücümüzü nasıl şekillendirdi? Erlik’in hüküm sürdüğü Altdünya’da bizi hangi tehlikeler beklemekte?

Hepsini ve daha fazlasını Ahmet Burak Turan’ın uzun uğraşlar/araştırmalar sonucunda kaleme aldığı Türk Canavarları Sözlüğü’nde öğreneceksiniz.

Arka kapak

Bu kitapta, mitolojik bilgi alanının, kötü ruhlarla ilgili olan kısmıyla karşılaşacaksınız. Neler yok ki? İnsana hastalık getiren kötü ruhlardan, halüsinasyon gördüren varlıklara kadar her şey. İnsanın gelecekle ilgili yaptığı kötü tahminlerden, tabiat olaylarına kadar her şey bir kötü ruha bağlanarak açıklanmış. Aslında tabiat bilgisi, soyutlama yapılarak, tabiatı yöneten ruhlar üzerinden anlatılmaya çalışılmış.

Prof. Dr. Muharrem Kaya

Ahmet Burak Turan, bu sözlükteki maddeleri yüzlerce kaynağı tarayarak; Anadolu’nun, Balkanlar’ın ve Kafkasya’nın birçok bölgesini dolaşarak yazdı. Türk mitolojisi dünyada ve Türkiye’de giderek ilgi konusu olurken böyle bir sözlüğe ihtiyaç kaçınılmazdı. Bugün bile hâlâ halk tarafından varlıklarına inanılan, evlerin karanlık odalarında fısıltıyla anlatılan, çocuklara korku salan birçok “canavar”ın kökenlerini öğreniyoruz bu kitapta. Turan’ın bu yaratıkların dış görünüşleri hakkındaki tasvirleri, onlardan nasıl korunmamız gerektiğine dair önerileri ve Aslı Ekim’in çizimleri kitabı zenginleştiriyor.

edebiyathaber.net (11 Şubat 2020)

Yorum yapın