Masthead header

Kohlaas’ın hikâyesinde egemenler karşısında yaşanan çaresizlik var

Heinrich von Kleist’ın Michael Kohlhaas adlı novellası, Figen Sile Kösebay çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

On altıncı yüzyılın ortalarında, Havel Nehri kıyılarında zamanının en namuslu ve aynı zamanda en korkunç adamlarından biri olan Michael Kohlhaas adında bir at tüccarı yaşıyordu. Bir köy öğretmeninin oğlu olan bu müstesna adam, hayatını otuz yaşına kadar örnek bir vatandaş olarak geçirmişti. Hâlen kendi adını taşıyan köyündeki çiftliğinde işiyle huzurlu bir şekilde geçinip gidiyordu. Eşinin ona bahşettiği çocuklarını Allah korkusu ile çalışkan ve sadık bireyler olarak yetiştirmişti. Komşuları arasında, onun yardımseverliğinden veya dürüstlüğünden nasibini almamış tek bir kişi dahi yoktu. Kısacası, bir erdemi uğrunda yoldan çıkmış olmasaydı, dünya onu hayır dualarıyla anardı. Ancak adalet duygusu, onu bir haydut ve katile dönüştürdü.

Heinrich von Kleist, bir soylu tarafından iki atına haksız yere el konulmasıyla başlayan ve kendisi için adaleti yasal yollarla sağlayamayınca, intikam duygularıyla ağır bir meydan okuma sürecine giren Michael Kohlaas’ın hikâyesinde, hak ve haksızlık, iyi ve kötü kavramlarını sürekli karşı karşıya getirir. Her açıdan örnek bir vatandaşken, Kohlhaas’ı bir suçluya, korkunç bir kişiye dönüştüren aslında özünde yatan adalet tutkusu ve haksızlığa tahammül edemeyen kişiliğidir. Egemen sınıfın yolsuzlukları ve keyfiliği karşısında bireylerin yaşadığı çaresizliği çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren bu ölümsüz eser hâlâ güncelliğini korumakta…

Bernd Heinrich Wilhelm von Kleist

Alman şair, oyun, öykü ve novella yazarı Bernd Heinrich Wilhelm von Kleist, 18 Ekim 1777 tarihinde Almanya’da Frankfurt/Oder kentinde dünyaya geldi ve 21 Кasım 1811 tarihinde, 34 yaşında Berlin’deki Kleiner Wannsee Gölü kıyısında ağır hasta sevgilisiyle birlikte intihar ederek, yaşamına son verdi.

Eserleri: Schroffenstein Ailesi (Die Familie Schroffenstein), (trajedi) (1803)

Şili’de Deprem (Das Erdbeben in Chili), (novella) (1807)

Amphitryon, (trajikomedi) (1807)

(Moliere’in komedisinden adaρte) Kırık Testi (Der zerbrochne Krug), (komedi) (1808)

Penthesilea, (trajedi) (1808)

Die Marquise von O, (novella) (1808)

Die Hermannsschlacht, (dram) (1809)

Locarno Dilencisi (Das Bettelweib von Locarno), (öykü) (1810)

Homburg Prensi (Prinz Friedrich von Homburg), (dram) (1810)

Küçük Кatherine (La Petite Catherine de Heilbronn), (tarihî oyun) (1810)

Michael Kohlhaas, (novella) (1811)

Düello (Der Zweikampf), (novella) (1811)

Sokak Çocuğu (Der Findling), (novella) (1811)

edebiyathaber.net (29 Mart 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r