Kısa yaşamları boyunca birbirlerine derin bir dostlukla bağlı kalmış iki yazarın hikâyesi

Ocak 17, 2023

Kısa yaşamları boyunca birbirlerine derin bir dostlukla bağlı kalmış iki yazarın hikâyesi

Emanuele Trevi’nin “İki Yaşam” adlı kitabı, Güzin Molo çevirisiyle Düşbaz Kitaplar tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bir süre önce gözlerini hayata zamansız yummuş ve kısa yaşamları boyunca birbirlerine derin bir dostlukla bağlı kalmış iki yazarın, Rocco Carbone ile Pia Pera’nın hikâyesidir bu.

İtalyan yazar Emanele Trevi, bu iki yazarın farklı doğalarını ortaya koyar: Rocco Carbone’nin kendisine musallat olan Erinyeler yüzünden darbe vermeye meyilli; Pia Pera’nınsa önyargısız ve hassas ruhlu, bu yüzden de kolay aldanabilir olduğu için darbe almaya meyilli doğası. Kalemi eline alıp yüzlerini yeniden çiziverir: ilkinin bir deri bir kemik fizyonomisi, belirgin yüz hatları; ikincisinin büyüleyici bir İngiliz hanımefendisi görünümü.

Trevi, bu ikilinin farklı davranışlarını da gözler önüne serer: Erinyeler’inin sebep olduğu göstergeler düğümüne takılmış Rocco Carbone’nin basitleştirme takıntısı; Pia Pera’nın hastalık yıllarında cesarete ve iç temizliğe dönüşen utangaç küstahlığı. 

Dili, üslubu ve kurmacayı kullanma tarzıyla Truman Capote’nin muazzam dilini anımsatan yazar Emanuele Trevi, İki Yaşam’da birbirinden farklı ve bağdaşmaz saplantıları olan iki dostu (anlatıcıyı da sayarsak üç dostu) yayıncılık ve edebiyat dünyasıyla ve 1980’lerle 1990’ların kültürel ikliminde dolaştırırken onları poetikadaki sancılı değişimlerle, epifanilerle ve yaşamın tüm aksaklıklarıyla da yüzleştiriyor.

Yazar hakkında

1964 yılında Roma’da dünyaya gelen yazar ve edebiyat eleştirmeni Emanuele Trevi’nin, ilk kitabı Istruzioni per l’uso del lupo’yu [Kurdu Kullanma Talimatları] 1994 yılında yayımlanmıştır. O günden bugüne çeşitli eserler kaleme alan yazar, bugüne kadar Qualcosa di scritto [Yazılı Bir Şey] kitabıyla Premio Strega Ödülü’ne finalist olan, Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nü kazanan yazar, Il popolo di legno [Ahşap İnsanlar] kitabıyla Marco Polo Venice Ödülü’ne, Sogni e favole [Hayaller ve Masallar] kitabıyla da Viareggio Ödülü’ne değer görülmüştür. Şiirsel ve estetik duyarlılığını ve kişisel varoluşuna dair düşüncelerini zengin anlatı dokusuna aktarma konusunda özel becerisi olan birkaç yazardan biri olan Trevi’nin romanları ve hikâye/anlatı tarzındaki denemeleri “flanörvari” bir biçemde ete kemiğe bürünür. Okurlar da bu sayede kendilerini, bu sihirbaz-yazar’ın adımlarına kaptırmaktan alıkoyamaz. Bugüne kadar Fransız yazar Antonie de Saint-Exupéry ve Thédore Flournoy gibi yazarları çeviren yazar, ürettiği metinlerinde çeşitli edebi türleri harmanlar: Kurmacayla kurmaca dışını, eleştiriyi, hatırayı, biyografiyi aynı metinde bir araya getirirken ortaya çıkan eser hikâye tarzındaki kişisel denemeler ya da derin düşüncelere daldıran (meditatif) romanlar olarak tanımlanabilir. Emmanuel Carrère ile Truman Capote’nin biçemini andıran sesi ve diliyle yazar Trevi’nin romanı İki Yaşam, Türkçedeki ilk eseridir ve 2021 Premio Strega Edebiyat Ödülü’ne değer görülmüştür.

edebiyathaber.net (17 Ocak 2023)

Yorum yapın