Masthead header

Kirazcan ile Kirazım’ın maceraları | Gaye Dinçel

Siz hiç kahramanları kiraz olan bir kitap gördünüz mü? Kırk yıldır çocuğum, ben görmedim. “Hep hayvanlar, hep hayvanlar” derken kirazlar, erik, yapraklar ve armudun başrollerde olduğu bu maceralarla karşılaşmak çok güzel. Tabii hayvanlar da var: kelebek, baykuş, salyangoz ve kurtçuklar!

O kadar güzel ki bu iki kiraz, kıpkırmızı! Kirazcan ile Kirazım’dan söz ediyorum. h2o kitap, bu sevimli kahramanların iki macerasını yayımladı: Kirazcan ile Kirazım Karakurtçuklara Karşı ve Kirazcan ile Kirazım Sihirli İksirin Peşinde. İki macera da birbirinden eğlenceli.

Kirazcan ile Krazım’a neşeli ve obur armut Tombalak, hayalperest erik Canerik, iyi niyetli salyangoz Nazlıkız ve iyimser kelebek Dantelkız eşlik ediyor. Ormanın telaşlı ve sevimli sakinleri yaprakları da unutmamalı.

Kirazcan ile Kirazım Karakurtçuklara Karşı ilk macera. Yasemin Akbaş yazmış, Aydan Çelik  resimlemiş. Hikâye çok sıcak ve yaratıcı. Kahramanlarımız, ormana saldırmaya hazırlanan Karakurtçuklar Çetesi’ne karşı hep birlikte mücadele ediyorlar. “Neresi yaratıcı, bildik konu işte” demeyin, yöntemlerini görünce şaşıracak ve çok eğleneceksiniz!

Resimler o kadar canlı ki yaşını doldurmamış bir bebek bile hikâyeyi anlayabilir, coşkuyla kahkaha atabilir resimlere bakarken. Hele kurtçuklara bayıldım; siyah ceketli, pespembe, korkunç görünmeye çalışan dünyanın en komik kurtçukları!

Kirazcan ile Kirazım Sihirli İksirin Peşinde ikinci macera. Bu kez Aydan Çelik hem yazmış hem de resimlemiş. Bu macerada bizimkilere ormanın yaşlı baykuşu Bilge-Doktor, Karakurtçuklar Çetesi’ne de çılgın dedeleri katılıyor. Çok komik bir kurtçuk dede ya da dede kurtçuk mu demeli?

Neşeli ve obur armudumuz Tombalak o kadar çok dondurma yemiş ki hasta olmuş. Onu ancak sihirli iksir iyileştirebilir. Bakalım, kahramanlarımız sihirli iksiri nasıl alacaklar kurtçukların elinden? Tabii yine yaratıcı bir yöntemle!

Kirazcan ile Kirazım’ın maceraları, okul öncesi ve okula yeni başlayan çocuklar için ideal. Her yaştan çocuğun okuması lazım aslında, yenilenmek ve yaşama bakış açısını değiştirmek için.

Gaye Dinçel – edebiyathaber.net (22 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r