Kerim Yanık’tan “Tekel’di Özel Oldu”

Kasım 9, 2023

Kerim Yanık’tan “Tekel’di Özel Oldu”

Kerim Yanık‘ın “Tekel’di Özel Oldu” adlı kitabı Oğlak Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Tekel üzerine çalışmalarıyla bilinen Kerim Yanık bu kez Tekel’in özelleştirilmesini masaya yatırıyor.

Tekel’di Özel Oldu adlı bu kitapta, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurduğu en önemli kamu iktisadi teşebbüslerinden biri olan Tekel’in nasıl devasa bir yapı olduğu, çalışanları dışında ülke tarımı açısından da önemli bir dayanak işlevi gördüğünü, ne kadar muazzam bir üretim gücü olduğunu tüm çıplaklığıyla okuyacaksınız.

“Tekel’in çok da uzun sayılamayacak yaşam süresi içerisinde yapmış olduğu müthiş atılımlara karşın, kurum tarihine yönelik doğru dürüst yazılı belgeye, kitaba ve yayına sahip olamayışı da ayrı bir çelişkiyi göstermektedir. İlk yıllarından günümüze gelinceye kadar az sayıda çalışanının çabalarını saymazsak bu kuruma ait yazılı belgelerin olamayışını da noksanlık olarak kabul etmek durumundayız. Zaten çok az sayıda yazılı belgeye sahip olan Tekel’in bazı şanssızlık ve kazalara da kurban gittiğini unutmamalıyız. Bu kazaların başında, Tekel’in merkez arşivinde bir zamanlar yaşanan yangın gelmektedir.”

Yazar hakkında

1948 yılında Malatya’da sigara fabrikasında çalışan bir işçinin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da; babasının görevi gereği Ankara’ya göç etmesiyle lise ve üniversite öğrenimini Ankara’da tamamladı. Çalışma yaşamına 1967 yılında Ankara Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan Tekel Bira Fabrikası’nda işçi statüsünde başlayan Yanık, üniversiteyi bitirdikten sonra, 1978 yılında statü değiştirerek memuriyete geçti. 1980 yılına dek, sırasıyla rakı kısım amirliği, fabrika işletme şefliği ve fabrika müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1980 yılında Karaman Şarap Fabrikası Müdürlüğü, 1981-1985 yılları arasında Şarköy Şarap Fabrikası Müdürlüğü, 1985-1988 yılları arasında Ürgüp Şarap Fabrikası Müdürlüğü, 1988-1996 yılları arasında Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası Müdürlüğü görevlerinde bulunduktan sonra, 1996-2000 yılları arasında Tekel Alkollü İçkiler Müessese Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Müessese müdür yardımcılığı göreviyle birlikte, Bilecik Tekel İçki Fabrikası projesinin proses sorumluluğunu üstlenen Kerim Yanık, projenin tamamlanmasıyla 2000-2004 yılları arasında da Bilecik İçki Fabrikası Müdürlüğü görevine getirildi. Tekel’in Alkollü İçkiler bölümünün özelleştirilmesini takiben 2004 yılında Tekel A.P.K. Daire Başkanlığı görevine getirilen Kerim Yanık, bu görevini 2005 Temmuz’unda tamamlamak suretiyle emekliliğini isteyerek, kamudaki görevini sonlandırdı. Kamudaki görevini tamamlamış olmasına karşın, özel alkollü içki kuruluşlarında da çalışmalarını günümüze kadar devam ettirmiştir. Afyonkarahisar Dinar’daki İnfotex firmasında genel koordinatör, Manisa Salihli’de kurulu bulunan Sezer Holding’de üretim danışmanlığı, en son olarak da Tekirdağ Şarköy’de bulunan Uçmakdere Şarap Fabrikası’nda genel müdür olarak görev yapmıştır.

edebiyathaber.net (9 Kasım 2023)

Yorum yapın