“Kaos İçindeki Dünyada Kapitalizmi Yeniden Tasarlamak” raflarda

Kasım 7, 2022

“Kaos İçindeki Dünyada Kapitalizmi Yeniden Tasarlamak” raflarda

Rebecca Henderson’ın Kaos İçindeki Dünyada Kapitalizmi Yeniden Tasarlamak adlı kitabı, Kardelen Damla Başaran çevirisiyle Timaş Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Serbest piyasa kapitalizmi: İnsanlığın en büyük icatlarından biri, dünyanın en önemli refah kaynağı.

Fakat bu başarının ardında, ödenen ağır bedeller var. Kapitalizmi yalnızca bir refah aracı olarak değil, aynı zamanda çevresel gerçeklerle, sosyal adalet çabasıyla ve gerçekten demokratik kurumların talepleriyle uyumlu bir sistem olacak şekilde kurgulamakta başarısız olduk. Servet daha önce görmediği kadar zirvede bir noktayı görürken gelir adaletsizliği derinleşiyor. Kapitalizm, gezegeni yok etmenin ve toplumu istikrarsızlaştırmanın eşiğinde. Ve harekete geçmek için oldukça kısıtlı bir zamanımız var.

‘İş’in tek amacının para kazanmak ve ‘kâr’ı maksimize etmek olduğu şeklindeki dünya görüşünü çürüten Harvard profesörü Rebecca Henderson’ın global şirketlerle yıllara dayanan çalışmalarından edindiği tecrübelerle ekonomi, psikoloji ve örgütsel davranış üzerine kaleme aldığı bu kitap, bize bir çıkış yolu sunuyor.

Henderson, Kaos İçindeki Dünyada Kapitalizmi Yeniden Tasarlamak’ta kapitalizmin girdiği krizden nasıl kurtulacağını ve nasıl insanlara daha faydalı hale gelebileceğinin yol haritası çizip iş dünyasının tabularını sarsıyor. Bunu yaparken yalnızca olanı yıkmıyor, sürdürülebilir kalkınma için yeni bir ekonomik düzlem ve yeni bir işletme mantığı öneriyor.

“Bu güçlü kitap, kapitalizmi yeniden tasarlamaya ve inşa etmeye yönelik bir eylem çağrısı. Piyasa ekonomisi verimlilik ve refah artışı özelliğini son kırk yılda yitirmeye başladı. Güç dengesinin büyük şirketler ve lobiler lehine değişmesi, temel düzenlemelerin yıkılması, şirketlerin ve çok-zenginlerin hayatın her alanında kendi yollarını bulma yeteneklerinin artması karşısında devletin yoksul vatandaşlarını koruma konusundaki isteksizliği, ABD ekonomisindeki gelir adaletsizliğinden ve düşük verimlilik artışından devleti genel olarak sorumlu yapar. Rebecca Henderson, piyasa sisteminin reforme edilebileceğini ve bunun şirketlere haksız yere zarar verilmeden yapılabileceğini savunuyor. Daha ahlaklı ve yenilikçi bir kapitalizm mümkün. Umut var!” —Daron Acemoğlu, Ulusların Düşüşü‘nün yazarı

“Bu kitap, amaç odaklı işletmelerin toplumumuzdaki hayati rolüne ve kapitalizmle demokrasinin en ivedi sorunlarımızı çözmek için nasıl yapıcı bir şekilde etkileşime girebileceğine dair önemli bir mesaja sahip.” —Stanford İşletme Okulu

Kaos İçindeki Dünyada Kapitalizmi Yeniden Tasarlamak… Devletler, şirketler ve toplumlar arasında yeni bir uyum ve iş birliği dönemini teşvik ediyor.” —Andrew Hill, Financial Times

Bu kitap neden önemli

Kitabı Amerika’da Hachette’nin alt markası PublicAffairs, İngiltere’de ise Penguin 2020 yılında basmıştır. Kitap ayrıca Japonya’da da yayınlanmıştır. Kitap Financial Times ve McKinsey tarafından 2020 yılının en iyi 6 Ekonomi / İş kitabından biri gösterildi. Bunun gibi en iyi kitaplar listelerinde kendisine yer buluyor.

Yazar hakkında

İşletme ve ekonomi profesörü olan Rebecca Henderson, Harvard Business School’da Kapitalizmi Yeniden Tasarlamak dersini vermektedir. National Bureau of Economic Research’te araştırma görevlisi, British Academy ile American Academy of Arts and Sciences üyesidir. IBM, Motorola, Cisco, Nokia, Eli Lilly, BP, ENI, Unilever ve P&G gibi dünyanın önde gelen şirketlerinden bazılarının danışmanı, aynı zamanda Amgen ve IDEXX Laboratories’in yönetim kurulu üyesi olan Henderson, Financial Times tarafından “yılın yöneticisi” seçildi.

edebiyathaber.net (7 Kasım 2022)

Yorum yapın