Masthead header

Kadınlar anneliği anlatıyor: “Anne Olunca Anlarsın”

AnneOluncaAnlarsn_K.inddOtuz üç annenin deneyiminin aktarıldığı Anne Olunca Anlarsın Küsurat Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Leyla ile Mecnun, Ben de Özledim, Kara Bela ve Bana Masal Anlatma başta olmak üzere yazdığı ve yönettiği birçok film ve diziyle tanıdığımız Burak Aksak’ın kurucusu olduğu Küsurat Yayınları, ikinci kitabı “Anne Olunca Anlarsın” ile okurlarıyla yeniden buluşuyor. Kitabın telif geliri ise Mika-Der’e (Minik Kalplerle El Ele Derneği) bağışlanacak. 

Anne Olunca Anlarsın hayatın farklı alanlarından, farklı yaşlarda otuz üç kadının annelik deneyimlerini bir araya getiriyor. Doktor, öğretmen, yazar, genel müdür, bankacı, editör, şarkıcı, temizlik işçisi, milli sörfçü,yüzücü, iletişim danışmanı, modacı, ev hanımı, sunucu, gazeteci annelerin deneyimlerini paylaştığı kitap, birbirinden farklı annelik deneyimlerini en samimi hallleriyle okuyucuyla buluşturuyor. Kitapta yer alan anneler: Akasya Asıltürkmen, Aslı Güneş, Ayfer Alkan, Ayhan Hacısalihoğlu, Ayşenur Topyıldız, Belçim Bilgin, Bige Daruga Çalışkan, Birgül Özcan, Emel Müftüoğlu, Filiz Öcal, Gülçin Salacan, Hande Birsay, Hilal Atraf, İlknur Özcan, Melike Batukan, Melis Kaygılaroğlu, Meltem Kazaz, Meryem Uzerli, Nefise Karatay, Nesrin Ercan, Nur Özkan, Nursel Aksak, Özlem Kaymaz, Pelin Akgün, Şadiye Aydemir, Şansım Adalı, Şenay Ayoğlu, Songül Toprak Özsan, Şebnem Aşkın, Yonca Lodi, Wilma Elles ve Zümrüt Arol Bekçe.

“O tabak bitecek”, “Bana anne deme”, “Senin çocukların da seni dinlemez inşallah”, “Nerede çıkardıysan oradadır”, “Hep o baban şımartıyor seni”.

Hepimiz hayatımızda en az bir kez duymuşuzdur bu sözleri. Çünkü evrensel bir deneyimden bahsediyoruz: Annelik! Dünyanın her yerinde benzer bir hat izleyen bu kadınlar yeri gelir güler, coşar; yeri gelir size belli etmeden ağlar. Yeri gelir size dünyaları sunar; yeri gelir hiçbir şey için elini-kolunu kıpırdatamaz. Çünkü süperkahraman değiller, dört kolları yok, her şeye yetişemezler. Süperkahraman değiller, sizin olduğunuz yerde olamazlar bazen, uçamazlar. Uçamazlar!

Zaman zaman ağlayan, “Artık yeter!” deyip pes edecek noktaya gelen; ama herkesten çabuk ayağa kalkan, en çok bizi düşünen, en çok bizi seven süperkahramanlarımızın, annelerimizin deneyimlerini aktardığı bir kitap bu.

Gelin hep birlikte, bu pelerinsiz süperkahramanların deneyimlerini okuyalım.

ANNELERDEN ÇOCUKLARINA HATIRA

Kitapta deneyimi paylaşan annelerin çocuklarına bıraktıkları notlar da yer alıyor.

Meryem Uzerli’nin kızı Lara’ya notu:

“İçimde sana karşı inanılmaz sonsuz ve derin bir sevgi var, bunu bilmeni istiyorum. Bu sevgiyi sana sakınmadan verdim ve hep de vereceğim. Sen varsın diye bu kitapta ben de varım.”

Belçim Bilgin’in oğlu Rodin’e notu:

“Yaşattığın her saniye için bin şükür, varlığına minnettarım.”

Emel Mütfüoğlu’nun kızı Çağrı’ya notu:

“Sana hep söylediğimi söyleyeceğim burada da, yüz milyon kez dünyaya gelsem yine senin annen olmak isterdim!”

Büşra Hacısalihoğlu ve Tuğçe Yılmaz’ın derlediği kitap annelere, anne olmayı tercih etmeyen, tercihi dışında anne olamayan tüm kadınlara ithaf edildi.

edebiyathaber.net (23 Mayıs 2017)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r