Kaçırılmaması gereken bir roman: “Haydarpaşa’nın Son Memuru”

Eylül 6, 2021

Kaçırılmaması gereken bir roman: “Haydarpaşa’nın Son Memuru”

Başar Öztürk’ün “Haydarpaşa’nın Son Memuru” adlı romanı Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yaşamaktan kaçındığım günlerden birinde Aysel beni o İngiliz mezarlığına götürdü. Hiçbir şey konuşmadığımız o mezarlık yolunda çok üşümüştüm. Mezarlığa doğru adım adım ilerledikçe, her şeye başladığımız o yeşil mezarlığa aşkımızı gömeceğimizi biliyordum. “Aşkımızı gömmek ve mezarlık…” Sözcüklerin, hislerin ve mekânların tuhaf denk gelişini düşündüm Aysel ile yürürken. Yanımda yürüyen bu güzel kadının, terk edilişim karşısında gösterdiğim kayıtsızlığa nasıl sinir olduğunu görüyordum.

1908 yılında hizmete açılan Haydarpaşa Garı’nın yakın zamanda geçirdiği dramatik dönüşümü, bundan böyle trensiz ve insansız bırakılacağı projeyi odağına alıyor Başar Öztürk. Haydarpaşa’nın Son Memuru romanı, İstanbul’un, Avrasya’nın tarihi binası Haydarpaşa Garı’nın ve çalışanlarının sesi soluğu oluyor.

Gara avukat olarak atanan Efes; Baba Ali, Aysel ve diğer karakterler eşliğinde hayatına yeni anlamlar, yeni ve değerli yaşantılar eklerken, gar binasının dönüşüm projesi ile zor günler yaşayacaktır. Bu değişimin kendi iç dünyasına yansıyan hüznüyle yaşadığı endişe, Efes’te tutunamama haline dönüşür. Bir yandan Aysel ile kurmayı düşledikleri yuvaları, mesleki sorumluluğu ve Haydarpaşa’ya sahip çıkabilme telaşı ama en çok da geçmişinden getirdiği içli, düşünceli yapısı ile Efes, diğer yanda da Haydarpaşa’nın ve memur-işçi ev sahiplerinin yaşadıkları hazin hikâyesi ve sendikal mücadelelerle sosyo-politik roman kimliği de kazanıyor Haydarpaşa’nın Son Memuru.

Başar Öztürk

1982 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2007 yılında mezun oldu. Fakültede okuduğu sırada arkadaşlarıyla birlikte Yazı-Hariç adlı edebiyat dergisini çıkardılar. Bu dergide öyküleri ve şiirleri yayımlandı ve Alman şairlerden (Erich Fried, Hermann Kasack, Heinz Kahlau vb) şiir çevirileri yaptı. 2011 yılından bu yana SGK’de Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak çalışmaktadır. 2011-2012 yıllarında ZAYTUNG isimli mizah haber sitesinde serbest zamanlı yazar olarak çalıştı.

2012 yılında âşık olduğu kadınla evlendi.

2014 yılında Atanamayanlar adlı romanı Okuyan Us Yayınevi tarafından basıldı. 2020 yılında Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu.

2019 yılında Arven adında bir kızı oldu.

2021 yılında senaristliğini yaptığı “Kefe” adlı adliye-polisiye podcast dizisi, Podbee Medya tarafından yayınlandı.

edebiyathaber.net (6 Eylül 2021)

Yorum yapın