Eril tarihi didikleyen çok katmanlı bir roman

Aralık 13, 2022

Eril tarihi didikleyen çok katmanlı bir roman

Pip Williams’ın Kayıp Kelimeler Sözlüğü adlı romanı, Cumhur Mısırlıoğlu çevirisiyle Serenad Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

1901 yılında, Editör Dr. James Murray ve diğer sözlükbilimcilerin hazırladığı efsanevi Oxford İngilizce Sözlüğü‘nde “cariye” kelimesinin eksik olduğu keşfedildi. Bu kitap, onu çalan kızın hikâyesi…
 
Esme, kelimelerden oluşan bir dünyanın içine doğar. Çocukluğunu, babasının ve kendini işine adamış sözlükbilimcilerden oluşan ekibin kelimeler topladığı Oxford’da bir bahçe kulübesi olan Scriptorium’da geçirir. Esme’nin yeri tasnif masasının altındadır, hem görülmez hem de duyulmaz. Esme büyüdükçe özellikle kadınların ve sıradan insanların deneyimleriyle ilgili kelimelerin kayıt altına alınmadığını fark eder. Böylece kendi sözlüğü için kelimeleri aramaya başlar: Kayıp Kelimeler Sözlüğü. Bunun için üniversitenin korunaklı dünyasından ayrılmalı ve kendi sözlüğünün sayfalarını dolduracak insanlarla tanışmaya cesaret etmelidir.
 
Kadınların oy hakkı hareketinin zirvesinde ve Büyük Savaş yaklaşırken geçen Kayıp Kelimeler Sözlüğü, erkekler tarafından yazılan tarihin satırları arasında gizlenmiş kayıp bir anlatıyı ortaya çıkarıyor.
 
Gerçek olaylardan ilham alan Avustralyalı yazar Pip Williams, günümüzün duyarlı bakış açısıyla dönemin samimi ayrıntılarını zengin karakterle birleştiren bu son derece orijinal hikâyeyi anlatmak için Oxford İngilizce Sözlüğü‘nün arşivlerini araştırdı. Kayıp Kelimeler Sözlüğü kelimelerden, onların dünyayı tanımlama ve hepsinden önemlisi dünyaya meydan okuma kapasitelerinden doğan keyifli, şiirsel ve  gerçek ile tarihi kurgunun tatmin edici bir karışımı.

edebiyathaber.net (13 Aralık 2022)

Yorum yapın