Masthead header

Jehan Barbur’dan Tomris Uyar üzerine denemeler

Jehan Barbur’un yazdığı “Uyumsuza Notlar: Bir Tomris Uyar Kitabı” Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Gündökümleri yazmış bir uyumsuza İçdökümleri 

Jehan Barbur, Tomris Uyar’ın Gündökümü I ve Gündökümü II kitaplarındaki göndökümlerinden yola çıkıp, kendi içdökümlerini kaleme alıyor. Sekiz röportajın da yer aldığı kitapta, röportajlar içdökümlerinin arasına ustaca serpiştiriliyor.

***

İnsan adıyla müsemma… İkinci evliliğinde aldığın “Uyar” soyadının, yazdığın Gündökümleri’nin “Bir Uyumsuzun Notları” başlıklarıyla basılmış olması arasındaki manidarlığı göz ardı edemeyeceğim sanırım. Bir yere uyamayan sevgili uyumsuz kadın Tomris Uyar. Asıl soyadın olan “Gedik”, sanırım her şeyi, içindeki her şeyi bize daha iyi anlatıyor. Bu gediği kapamaya çalışmanın, bu gediğe seslenişin ve her neyse mecazı ki bu halin için ben sana kendi boşluğunu iğneyle kazıyan biri olarak minnetle teşekkür ederim. Her kelimenle, her fikrinle ve zikrinle beni kucakladığın için… Tanışabilmeyi başka bir hayata ertelemekten başka bir seçeneğim olmadığımdan, buna çaresizlik değil başka bir evrenin çaresi olarak bakıyorum ve bekliyorum.

Jehan Barbur

Yazar Hakkında:

12 Nisan 1980’de Beyrut’ta doğdu. İskenderun’da büyüdü. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünden 2002’de mezun olup İstanbul’a yerleşti. Prodüktör, söz yazarı, besteci ve şarkıcı kimliğiyle 2009-2019 arasında ADA Müzik etiketiyle, Uyan, Hayat, Sarı, Sizler Hiç Yokken, Evim Neresi, Kuzgun’u Uçmak (EP), Ürkerek Söylerim olmak üzere bir EP ve altı solo albüm ve iki single yayınladı. 2014’te Ada Müzik’ten yayınlanmış olan Fırat Tanış’ın MOR’ÜYALAR adlı albümünün prodüktörlüğünü üstlenmiştir.

Birçok dergiye, gazeteye köşe yazıları ve şiirler yazan Jehan Barbur 2013’te öykü ve şiirlerden oluşan Çatıdaki Çimenler –Sen’e Yazılar– adlı ilk kitabını, 2016’da yirmi isimle yaptığı röportaj derlemelerinden oluşan Baba Öyküler, 2017’de Sevmediğim Atlaslar, 2019’da Düğüm Ağacı adlı şiir kitaplarını yayınladı.

Heves ve nefes yettiğince, yazmaya, üretmeye ve şarkılar söylemeye niyetlidir.

Yazarın diğer kitapları: Sevmediğim Atlaslar, Düğüm Ağacı, Çatıdaki Çimenler, Baba Öyküler

edebiyathaber.net (4 Kasım 2019)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r