Masthead header

İzafi Dergisi, Ayhan Geçgin dosyası ile raflarda

İki Aylık Edebiyat Kültür Dergisi İzafi, 7. sayısıyla raflardaki yerini aldı.

İzafi Dergisi’nin 7. sayısında son dönem Türk Edebiyatı’nın güçlü kalemlerinden Ayhan Geçgin’in dosyası hazırlandı. Edebiyat dünyamızın dikkat çeken genç isimlerine yönelen İzafi Dergisi Ayhan Geçgin dosyası ile önemli bir adım atıyor. Dosya, Hüseyin Kıran ile başlıyor, A.Ömer Türkeş, Mehmet Said Aydın, Irmak Zileli, Jale Sancak ve Mustafa Orman’ın Ayhan Geçgin ile yaptığı söyleşiyle bitiyor.

Ülkemizde ve Avrupa’da ses getirmiş; dünya okurlarınca “geleceğe kalacak elli yazar” arasında sayılan Aslı Erdoğan; Gün-Gece anlatısıyla dergide yer alıyor.

İzafi Dergisi genç kalemlere yönelişini şiir ve öyküde de eyleme dönüştürmeye çalışıyor. İleriki sayılarda gençlerin daha çok yer bulabileceği derginin bu sayıdaki öykücüleri: Şenay Eroğlu Aksoy; Kavak İzi, Ahmet Büke; “Kayayı Delen İncir”, Nihan Kaya; Yabancı, Sultan Komut; Bir Anlamsız Diyalog, Alpay Türker; Kaptan Sinbad’ı Hatırla, Mustafa Orman; Palto, Kenan Tekeş; Delinin Gözleri, Sedat Demir; Kör Nokta “Mübeccel’in Öyküsü”, Gökçe Parlakyıldız; Fırtına Kuşu, Doğukan İşler; Ama Ben Buna Bir Filmde Ölmüştüm, Nur Alan; Etekler, Müzeyyen Çelik; Davulcu Deccal, Didem Esen; İç Hatlar, Hasan Uygun; Karanlıkta Yürüyenler, Birsen Aşık; Yapraklar, Işıl Topçu; Kuf, Neslihan Önderoğlu; Kapak, Nurgül Çelebi; Muhayyel, Serhat Korkmaz; Son Kez Baktılar Birbirlerine, Firdevs Sevda Gürkoyun; Hayalet. Pınar Turan Rus Edebiyatının saklı kalemleri arasında yer alan Daniil Khrams’ın Bir Yaşlı Kadının Nasıl Mürekkep Satın Aldığının Öyküsü çevirisini okura sunuyor.

Her sayıda olduğu gibi bu sayıda da Emir S.’nin A.Y. adlı roman tefrikası derginin sayfalarında yerini alıyor.

Rohat Acun, İhsan Oktay Anar’ın son romanı Yedinci Gün’ü ele alan yazısıyla çeşitli şifreleri okura sunuyor.

Didem Çelik Yılmaz, Michael Sinclair’in Godot’yu Beklerken Üzerine adlı makale çevirisiyle bu sayıda okuru Samuell Beckett ile buluşturuyor.

Derginin şairleri; Mehmet Sait Aydın; Süleyman, Hüseyin Peker; Engelsiz Timi, Bekir Türker; Göstermelik, Cemil Yüksel; Yoksul-Yürüyünce, Ronahi Aslan; Esrik Otel Odasına Yatan Kadın Sana Bir Şarkı Yazacaktım. Yavuz Acun; Xeftanê Gulê adlı Kürtçe şiiriyle dergideki yerini alıyor.

Ayşegül Tözeren, öykü incelemelerine devam ediyor; Karanlık Arzu ya da Okurundan Yazarına Okuma Notları adlı yazısıyla Özcan Karabulut’un Cin Ziyaretleri adlı öyküsünü irdeliyor.

Deniz Ertuğ, Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam romanı üzerine farklı bir yaklaşım sergiliyor; “28 yaşındaydı, tedirgindi… Ve hayli canı sıkılıyordu” yazısıyla dergide yerini alıyor.

Mahir Ünsal Eriş, Yetmişdörtte Öpüş, Seksenbeşte Öl adlı denemesiyle okura ince bir mesaj gönderiyor.

Mehmet Ata Arslan, Bilim Üzerine adlı yazısıyla okuyucuyu Karl Popper üzerine yoğunlaştırıyor.

10 Ekim 2012

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r