İyi bir kara hikaye: “Tony Veitch Belgeleri”

Ağustos 6, 2019

İyi bir kara hikaye: “Tony Veitch Belgeleri”

William McIlvanney’in “Tony Veitch Belgeleri” adlı romanı, Fırat Yıldız çevirisiyle Ayrıntı Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Laidlaw’un geri dönmesi iyi bir haber!”

OBSERVER

“Mcllvanney’in üzerimdeki etkisi olmasaydı bir polisiye yazarı olur muydum, orası şüpheli…”

IAN RANKIN

“Türünün benzersiz bir örneği…”

GUARDIAN

Eck Adamson alkolik, evsiz barksız bir serseridir, hastanede ölüm döşeğindeyken Jack Laidlaw’u çağırır. Glasgow’daki en keskin zekâya sahip polislerden biri olan Laidlaw, ölüm döşeğindeki Adamson’un son mesajını dikkatle değerlendirir. Bu mesajdaki kimi esrarlı ifadelerden hareketle hem yeraltı dünyasındaki azılı bir suçlunun öldürülmesi hem de bir öğrencenin ortadan kaybolması arasında bağlantılar kurar. Parçaları uyumlu bir şekilde birleştiren, bütünlük arzusuna saplanmış, inatçı bir zihne sahip Laidlaw, bu iki olay arasındaki ilişkinin izini sürürken toplumun baştan ayağa yozlaştığı sonucuna varacaktır; gerilimi hiç eksilmeyen düğümleri çözerek…

İlk 16 sayfa için>>>

William McIlvanney

İngiltere’de 1926’da gerçekleştirilen Genel Grev’de yer almış eski bir madencinin oğlu olan William Mcllvanney 25 Kasım 1936’da doğdu. Mcllvanney roman ve öykü yazarı olmanın yanı sıra, aynı zamanda bir şair. Gazetecilik ve TV sunuculuğu da yapmıştır. İşçi sınıfının kültürel ve politik mirası Mcllvanney’in çalışmalarındaki esas kaynaklardan biridir. 1977’de yayımlanan Laidlaw adlı romanı pek çok eleştirmen tarafından şaşkınlıkla karşılanmış ve metnin suç romanları arasında önemli bir yerde durduğu dile getirilmiştir. 2015’te hayatını kaybeden usta yazar William Mcllvanney, ilk romanı Remedy is None ile Geoffrey Faber Anma Ödülü’nü ve Docherty ile kurmaca alanında Costa Kitap Ödülü’nü kazandı. Laidlaw ve The Papers of Tony Veitch kitaplarının ikisi Polisiye Yazarlar Birliği’nden Hançer Ödülleri’ni kazandı. Dedektif Laidlaw üçlemesinin (bu kitaplar Ayrıntı’nın yayın programındadır) üçüncüsü olan Strange Loyalties Glasgow Herald Halk Ödülü’nü kazandı.

edebiyathaber.net (6 Ağustos 2019)

Yorum yapın