Masthead header

İyi bir dalgacı olmak için | Çağlar Mirik

Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri,  çocuklar için yazılan ve yetişkinleri hedef tahtasına koyan bir kitap. Bu kitap bir bakıma rehber; çocuklar için büyükler rehberi.

Nasıl ki yetişkinler bebek/çocuk bakım kitapları alıyor ve ondan sonra bebeklerin/çocukların hareket ve sözlerine karşılık ne yapacaklarını öğreniyorlar; işte bu kitapta da bunun tam tersi var. Bu sefer çocuklara, büyüklerin o kalıplaşmış, ezberlenmiş ve düşünülmeden söylenmiş sözlerine karşı neler yapabilecekleri ve söyleyebilecekleri anlatılıyor. Kim mi anlatıyor? Melek Özlem Sezer  anlatıyor. Nuray Çiftçi  ise birbirinden güzel resimleriyle kitaba renk katıyor.

Düşünsenize, misafirlikte başına kolonya döken ev sahibine karşı korunmak için kafasına şemsiye çeken çocuğu! Sanki bir kanunmuş gibi çocukların kafalarına dökülür kolonya. Eh, madem öyle işte tedbirimiz böyle. Peki şuna ne demeli, bir saatlik çocuk tiyatrosunda oyunun ilk dakikasında kralın dişi ağrır ve oyun daha ilerlemeden çocuklar lafı yapıştırır: Dişini fırçala! Aslında oyun burada bitmiştir artık. Bu çocuklar saf değil. Dersler böylesi şeylerden ibaret değil elbette. Örneğin “Ne kadar dağınıksın” diyen bir anneye karşı “Ama sen çok tatlı bir annesin” diyen çocuğu düşünmek ne güzel değil mi? “Seni bize götürelim mi? Bizim çocuğumuz ol sen” laflarına karşılık olarak ise neler neler söyleniyor bir bilseniz.

Büyükler, çocuklarla hep benzer şekilde konuşur, aynı soruları sorar. Örneğin “Anneni mi daha çok seviyorsun babanı mı, orası mı daha güzel burası mı, kaç yaşındasın, adın ne, hangi okuldasın, dersler nasıl, bizim çocuğumuz ol?” bunlardan bazılarıdır. Bu sorulara verilen cevaplar büyüklerin ne işine yarar ki? Cevaptan daha önemli olan çocuğu konuşturmaktır aslında. Hatta sırf bunun için çoğu kez de mantıksız ve gerçek dışı şeyler söylenmez mi? Melek Özlem Sezer, kitabında çocuklara bu gibi durumlara hazırlıklı olmaları için dersler veriyor. Çocuklara nasıl dalga geçeceklerini anlatıyor. Bunlarla birlikte reklamların bomboş içeriklerini de eleştirip dalgaya alıyor ve bunun püf noktalarını öğretiyor. Bilimsel bilgilere de yer veriyor Sezer ve oradan hareketle işi gene dalgaya vuruyor. Büyüklerle Dalga Geçme Dersleri aynı zamanda küçüklere mantık dersleri niteliğinde bir kitap. Mantıksız sözlere karşı taşı gediğine koymak isteyen çocuklar için. Kitabın içinde birbirinden zıpır çocuklar dört dönüyor ve bizi bekliyor. Aynı zamanda Türkçeyi de zehir gibi kullanan çocuklar. Türkçeyi laubali ve laçka bir şekilde konuşanlara ise tokat gibi cevaplar/dersler veriliyor.

Herkes dalgacı olamaz, belirli şartları var. Mızmızlar, vızvızlar, huysuzlar, kıskançlar, ispiyoncular, tembel tenekeler, umutsuzluğu meslek edinenler, dalgacı olmak istiyorlarsa önce bunu hak etmeliler diyor yazarımız. Dalgacılarla alaycıları birbirinden ayırıp dalgacıların saygınlığını ortaya koyuyor. Bu kitaptaki dersleri bitirenler büyükleri maymuna çevirebilir. Koca bir dalgacılar ordusunun oluşması ve hep birlikte eğlenmenin yolu bu kitaptan geçiyor.

Çağlar Mirik – edebiyathaber.net (5 Eylül 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r