İtalyan müze, protesto için eser yaktı

Nisan 21, 2012

İtalyan müze, protesto için eser yaktı

İtalya'da bir müze, kesintileri protesto amacıyla sanat eserlerini yakmaya başladı.

Müze yetkilileri, bütçe kesintileri nedeniyle kültür kurumlarının zor duruma sokulduğunu ifade ediyor.

Manfredi, “elimizdeki 1000 tablo zaten hükümetin kayıtsızlığı yüzünden tahribat yolunda” diyerek kesintilere karşı tepkisini ifade etti. Napoli'deki Casoria Çağdaş Sanat Müzesi yetkilisi Antonio Manfredi, Salı günü ilk tabloyu ateşe verdi.

Sanatçılar portestoyu destekliyor

Yakılan ilk sanat eseri, bu protesto girişimini destekleyen ve olayı internetten izleyen Fransız ressam Severine Bourguignon'a aitti.

Müze yetkilisi Manfredi, “Sanat Savaşı” adını verdiği bu eylemde haftada üç tablo yakmayı planlıyor.

Avrupa çapında sanatçılar bu protesto eylemine desteklerini açıkladı.

Gallerli heykeltraş John Brown, dayanışma amcıyla Pazartesi günü 'Manifesto' adını taşıyan kendi eserlerinden birini ateşe verdi.

Brown, BBC'ye yaptığı açıklamada, daha önce Casoria müzesinde eserlerini sergilediğini belirterek, sanat eserini yakma sonucu kaybetmenin kendisi için fazla üzücü olmadığını söyledi.

Brown, “Oldukça çağdaş bir anlayışla çalışıyor ve sanatı icra süreci ile insanlarla etkileşimi, sanat eserini değerli bir nesne olarak saklamaktan daha önemli buluyoruz” dedi.

Brown, yakma işlemini “ekonomik krizin ele alınış şeklini protesto için sembolik bir eylem” olarak gördüğünü söylüyor ve ekliyor:

“Bu kesintiler görsel sanatın sınırlarını aşarak dünya çapında milyonlarca insanın bir bütün olarak yaşamını etkiliyor.”

Kesintilerden etkilenen kültür

İtalya'nın borç krizi geçen yıl başbakan Silvio Berlusconi'nin istifasına neden olmuştu.

 

Yeni hükümet sert reformlar ve kemer sıkma önlemlerini hayata geçirmeye başladı.

Sanat kurumları, ülkenin ekonomik sıkıntılarından fazlasıyla etkilendiklerini ve devlet desteğinin ve hayırseverlerin yaptığı bağışların kesildiğini belirtiyor.

İtalya'nın önde gelen galerilerinden Maxxi Çağdaş Sanat Müzesi, 2011'de fonlarında yüzde 43 oranında kesinti olduğunu açıklıyor.

Dünyanın en önemli arkeolojik kalıntılarından biri olan Pompeii'nin de ihmale uğraması yüzünden geçen yıl uluslararası alanda kaygılar dile getirilmişti.

Antik kentin bazı yapıları tamamen ya da kısmen yıkıldı; bunlar arasında 18 ay önce çöken “Gladyatörler Evi” de bulunuyor.

Başbakan Mario Monti bu ay başlarında yaptığı açıklamada, 105 milyon euro tutarında bir proje ile tarihi kalıntıların yeniden inşa edileceğini söylemişti.

'Ters koşullar'

Tablo yakma eylemini gerçekleştiren Manfredi sözünü sakınmayan, radikal bir müze yöneticisi olarak biliniyor.

Napoli yakınlarındaki Casoria galerisini 2005'te açmış, sergilerinin büyük bölümü yerel mafyanın öfkesini kazanmıştı.

2009'da Afrikalı bir temsili kukla kazığa geçirilmiş olarak müze kapısına bırakılmış halde bulundu.

Bunun nedeni müzede fuhuşla ilgili bir serginin düzenlenmiş olmasıydı.

Fuhuş, bölgede organize mafyanın denetiminde, Afrikalı göçmenler tarafından yapılan bir iş olarak biliniyor.

Manfredi, İtalyan hükümetinin ülkenin kültürel mirasını korumadaki başarısızlığı nedeniyle geçen yıl da Almanya Başbakanı Angela Merkel'e bir mektup yazarak Almanya'ya iltica talebinde bulunduğunu söylüyor.

Talebi kabul edilmiş olsaydı müzesini de kendisiyle birlikte götüreceğini ifade eden Manfredi, Merkel'den yanıt gelmediğini anlatıyor.

Manfredi, finansman sorunu çözülünceye kadar protesto eylemlerine devam edeceğini bildiriyor.

Müzeden yapılan açıklamada, ilk yakma eylemi için “bu ters koşullarda siyasi, gerekli ve zorunlu bir eylem” tanımlaması yapıldı.

Kaynak: www.bbc.co.uk

Yorum yapın