İşte, kitaplardan sinemaya uyarlanan 10 akılda kalıcı film!

Temmuz 25, 2016

İşte, kitaplardan sinemaya uyarlanan 10 akılda kalıcı film!

5790b447c03c12642c9626c5Hürriyet’in haberine göre, kitaplardan sinemaya uyarlanan 10 akılda kalıcı film şöyle:

  1. ME BEFORE YOU (SENDEN ÖNCE BEN)

Talihsiz bir kaza sonucu eski hayatını geride bırakmak zorunda kalan Will ve yaşam enerjisiyle dolu, cıvıl cıvıl bir genç kadın olan Lou’nun sıradışı aşk hikayesinin anlatıldığı Me Before You’yu, Jojo Moyes’un aynı adlı kitabının satırlarında tanışmış ve beyazperdeye uyarlanacağını duyduğumuz anda büyük bir heyecan duymuştuk. Çünkü özel bir hikayeydi ve kadroya baktığımızda bizleri heyecanlandıran isimler görüyorduk. Nihayet bu özel hikayenin beyazperdedeki yorumunu izlediğimizde, sinema salonundan mutlu ayrıldık. Kitap satırlarında tanıdığımız bu özel ve değerli hikaye, sinema salonunda da aynı etkiyi bırakmayı başarmıştı. Sam Claflin ve Emilia Clarke’ın büyüleyici performansları da filmi etkileyici kılan en önemli detaylardan bir tanesiydi.

  1. THE NOTEBOOK (NOT DEFTERİ)

Nicholas Sparks’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen dillerden düşmeyen bir aşk hikayesinin anlatıldığı The Notebook, hem kitap sayfalarında hem de beyazperdede aynı derin etkiği yaratmayı başaran hikayelerden bir tanesi! Geçmişten gelen büyük ve unutulmaz bir aşkın anlatıldığı The Notebook, şüphesiz ki kült aşk filmlerinden de bir tanesi… Hayran olduğumuz adam Ryan Gosling ve Rachel McAdams’ın başrollerini paylaştığı The Notebook, her zaman kalbimizde bambaşka bir yerde…

  1. THE TIME TRAVELER’S WIFE (ZAMAN YOLCUSUNUN KARISI)

Fantastik hikayesiyle diğer romantik filmlerden ayrılan ve bizleri etkisi altına alan The Time Traveler’s Wife da bir roman uyarlaması! Audrey Niffenegger’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve romanında okurlarını etkilediği kadar filminde de seyircisini etkisi altına alan The Time Traveler’s Wife’ın etkileyici hikayesini unutmak mümkün değil! Rachel McAdams ve Eric Bana’nın başrollerinde yer aldığı film; kendi isteği dışında, genetik bir bozukluk sonucunda zaman yolculuğu yapmak zorunda kalan Henry ile bir ressam olan Clare’in sıradışı ve bir o kadar da etkileyici aşk hikayesini konu alıyor. Bizlere de başa sarıp sarıp izlemek kalıyor elbette…

  1. THE HUNGER GAMES (AÇLIK OYUNLARI)

Bilhassa genç nesilde The Hunger Games’in hikayesini bilmeyen ve kitabını okumayan az kişi vardır. Capitol’ün ve ona bağlı olarak hayatını idame ettiren mıntıkaların adım adım özgürlük mücadelesini okuduğumuz, izlediğimiz The Hunger Games, son yılların en çok konuşulan filmlerinden bir tanesi aynı zamanda… Tüm sosyal medya Katniss’in özgürlük mücadelesi ile sallanırken bunu görmezden gelmek pek de mümkün değil elbette… Filmin başrollerinde genç neslin en çok sevilen isimlerinden Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson ve Liam Hemsworth yer alıyor. The Hunger Games, Suzanne Collins’ın yarattığı bir dünya ve bir seri… Yazarın kendisi böylesine büyük bir kitleyi peşinden sürükleyeceğini tahmin etmiş midir acaba?

  1. THE GODFATHER (BABA)

Hepimizin çok iyi bildiği, kült filmler arasına üst sıralardan giriş yapan The Godfather, Mario Puzo’nun aynı adlı romanından uyarlama… Bir mafya hikayesinden çok daha fazlasını gördüğümüz, gözlemlediğimiz bir hikayeye sahip olan The Godfather; kitap raflarının olduğu gibi, sinemanın da zirvesinde yer alıyor. Hayatta kalma çabasıyla yola çıkan ama zamanla katı aile kuralları çervesinde korkulan bir “mafya” topluluğu haline gelen Corleone Ailesi’nin hayatını ve mücadelesini izlediğimiz filmin başrollerinde Al Pacino,  Marlon Brando,  Robert Duvall gibi güçlü isimler yer alıyor!

  1. A WALK TO REMEMBER (UZAKTAKİ ANILAR)

İnsan sevgisi ile yaşayan, muhafazakar bir genç kız olan Jamie ile başı beladan kurtulmayan ve en sonunda kendisini bir kamu cezasının ortasında bulan Landon’ın zamanla büyüyen aşkının anlatıldığı A Walk To Remember, unutulmaz aşk filmlerinden bir tanesi… Amerikalı yazar Nicholas Sparks’ın aynı adlı romanından uyarlanan başarılı filmin başrollerinde ise Mandy Moore ve Shane West yer alıyor!

  1. TWILIGHT (ALACAKARANLIK)

Özellikle genç nesil için unutulmaz filmlerden bir tanesi olan Twilight serisinin filmi ile tanıştıktan sonra kitaplarını tanıdık. Hatta hakkında birçok şehir efsanesi bile duyduk, işin peşini bırakmadık. Kendi hayatında, insanlarla iletişim kurmaktan kaçınarak sessiz bir hayat sürmeyi tercih eden Bella’nın bir gün vampir olan Edward ile tanışarak hayatının kökten değişimini, büyüleyici bir aşk hikayesi içinde izlediğimiz Twilight serisi milyonlarca hayrana ulaştı. Hatta üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala kitlesini koruyor. Stephenie Meyer’ın aynı adlı romanlarından uyarlanan serinin başrollerinde ise kitleleri peşlerinden sürükleyen Kristen Stewart ve Robert Pattinson yer alıyor.

  1. THE FAULT IN OUR STARS (AYNI YILDIZIN ALTINDA)

Aşkın her zaman izlediğimiz ve okuduğumuz hikayelerdeki gibi çiçeklerden böceklerden ibaret olmadığını anladığımız, unutulmaz hikayesiyle seyircisinde derin izler bırakan The Fault In Our Stars da kitap uyarlaması filmlerden… Ünlü yazar John Green’in aynı adlı romanından uyarlanan filmin başrollerinde ise yeni neslin yıldızlarından Shailene Woodley ve Ansel Elgort yer alıyor. En az kitap satırları kadar etkileyici olan film ise üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hafızalardaki yerini sağlam, kalplerdeki yerini sıcak tutmayı başarıyor.

  1. GONE GIRL (KAYIP KIZ)

Büyüleyici ve etkileyici kurgusu ile son yılların en dikkat çekici hikayelerinden biri olan Gone Girl, ünlü yazar Gillian Flynn’in aynı adlı bestseller romanından uyarlama! Nick ve Amy’nin sıradışı evliliğinin konu alındığı filmin başrollerinde ise deneyimli oyuncular  Ben Affleck ve Rosamund Pike yer alıyor. Her bir saniyesini gözümüzü kırpmadan izlediğimiz film, ödülleri de eve götürdü tabii ki!

  1. ONE DAY (BİR GÜN)

Geçmişten gelen bir aşk hikayesinin anlatıldığı One Day’in kitabını, film afişi ile tanıdık. David Nicholls’ün aynı adı romanından uyarlanan One Day; Emma ve Dexter’ın geçmişten günümüze uzanan, dostlukla harmanlanmış aşk hikayesini anlatıyor. Filmin başrollerinde ise birçok başarılı işe imza atmış  Anne Hathaway ve Jim Sturgess yer alıyor. Vizyona girdiği andan beri dillerden düşmeyen One Day’in başarısı, her adımın çok doğru atılmasında gizli…

BONUS: THE LORD OF THE RINGS (YÜZÜKLERİN EFENDİSİ)

Sinemanın kült ve unutulmaz filmlerinden biri olduğunu artık rahatlıkla söyleyeceğimiz, tüm dünyada hayran kitlesine sahip olan fantastik kurgu The Lord of The Rings de bir roman uyarlaması… J. R. R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlama olan ve başarılı kadrosuyla da dikkatleri üzerine toplayan film, yılların eskitemediklerinden…

BONUS 2: HARRY POTTER

Tüm dünya tarafından kabul görmüş ve efsaneleşmiş serilerden bir tanesi de Harry Potter… Hatta öyle büyük bir kitleye ulaştı ki, sürekli devam haberleri alıyoruz. İlk filmlerin tadını almamakla birlikte, yine de Harry Potter serisine bir saygı duruşu olarak değerlendirebiliriz bunu, değil mi?

edebiyathaber.net (25 Temmuz 2016)

Yorum yapın