“İstanbul’un 100 Yalısı”

Ağustos 23, 2013

“İstanbul’un 100 Yalısı”

Mahmut Sami Şimşek’in hazırladığı,  Kültür AŞ’nin yayımladığı “İstanbul’un 100 Yalısı” adlı kitap, yalıların mimari özellikleri ve ilginç hikâyelerini bir araya getiriyor.

Boğaz’ın iki yakasına dizilen en ünlü 100 yalı bu kitapta toplandı. Şehrin kültür envanterini gün yüzüne çıkarmak amacıyla hazırlanan “İstanbul’un Yüzleri Serisi” kapsamında araştırmacı yazar Mahmut Sami Şimşek tarafından hazırlanan “İstanbul’un 100 Yalısı”nda, yalıların tarihi serüvenleri, mimari özellikleri ve yalı sakinlerine ait birbirinden ilginç hikâyeler okuyucunun dikkatine sunuluyor. Avrupa yakasında Eminönü’nden başlayıp Sarıyer’e uzanan, Anadolu yakasında ise Beykoz-Üsküdar arasında bir rota takip eden kitap, yapı ve tarih meraklılarının yanı sıra, Boğaz gezisi yapan yerli ve yabancı turistler için de rehber niteliği taşıyor.
Kitap, halk arasında sıklıkla köşk ile karıştırılan malikânelerin, yalı denilebilmesi için mutlaka suyla bağlantısı olması gerektiğinin altını çiziyor. Osmanlı döneminde bu özellikteki yalıların sayısı 445 iken günümüze ulaşabilenlerin sayısı ise sadece 366. Kitapta, bunlardan bazılarının yıkılıp yok olduğu, bazılarının ise Boğaz ile arasından yol geçtiği için özelliğini kaybettiği vurgulanıyor.

23 Ağustos 2013

Yorum yapın