İsmet Berkan’ın hazırladığı “Gençler İçin Nutuk” yakında raflarda

Nisan 20, 2024

İsmet Berkan’ın hazırladığı “Gençler İçin Nutuk” yakında raflarda

İsmet Berkan’ın hazırladığı “Gençler İçin Nutuk” adlı ilk gençlere hitap eden kitap, The Kitap Genç tarafından 26 Nisan’da okuyucuyla buluşuyor.

Tanıtım bülteninden:

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz

vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.

Mustafa Kemal Atatürk

Yazar Hakkında:

İsmet Berkan, 1964 yılında İstanbul’da doğdu, çocuk denecek yaşta, 1979 yılının yaz aylarında stajyer olarak başladığı gazetecilikte kaldı. Milliyet gazetesi fotoğraf servisinde, Cumhuriyet gazetesi spor servisinde, sonra aynı gazetenin yazı işlerinde ve haber servislerinde çalıştı. 1990 yılında Cumhuriyet’ten ayrılıp kısa bir reklam yazarlığı döneminin ardından Para dergisine genel yayın müdürü ve aynı zamanda Aktüel dergisine editör olarak yeniden gazeteciliğe döndü.

1994 yılında Yeni Yüzyıl gazetesini, 1996 yılında ise Radikal gazetesini yayına hazırlayan çekirdek ekipte yer aldı, 1996-2000 arasında Radikal’in Ankara Temsilciliğini ve köşe yazarlığını yaptı. 2000-2010 arasında Radikal’in Genel Yayın Müdürü görevini sürdürdü, ardından 2016 yılına kadar Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı ve çeşitli TV kanallarında yorumculuk ve programcılık yaptı.

2017 yılından itibaren önce abonelerine özel Gündem isimli bir günlük haber-analiz bülteni yayınladı, 2020 yılında Haftalık Gazete’yi çıkardı. Salgın sebebiyle bu gazetenin başarısız olmasının ardından bu kez her sabah abonelere ulaştırılan 10Haber adlı bir haber özeti elektronik postası hazırlamaya başladı. Bir yandan da Gündem’i her gün 750’yi aşkın abonesine göndermeye devam etti.

10Haber, 2023 yılında Türkiye’nin ilk (ve şimdilik tek) okuyuculara ücretle okutulan tam bir haber sitesine dönüştü. Halen yazılarını 10Haber.net web adresinde yayınlanan bu dijital gazetede sürdürüyor.

edebiyathaber.net (20 Nisan 2024)

Yorum yapın