Institut français’den çevre temalı filmler ve söyleşi

Kasım 29, 2022

Institut français’den çevre temalı filmler ve söyleşi

Institut français Ankara, 8 Aralık Dünya İklim Günü vesilesiyle Aralık ayında “çevre”  konulu bir film seçkisini sinemaseverler ile buluşturuyor.

Program için https://www.ifturquie.org/etkinlik/cinema-special-environnement/ 

Program:

6 Aralık Salı, 19.00 – Kar Panteri 

Fransa, 2021

Yönetmen: Marie Amiguet ve Vincent Munier

Filmin konusu: Tibet yaylalarının kalbinde, fotoğrafçı Vincent Munier, kar leoparının peşinden yazar Sylvain Tesson’ı da sürüklüyor. Munier, yazara hayvanları gözetleme sanatını, izlerini okumayı ve onları görebilmek için sabırlı olmayı öğretiyor. İki adam, görünmez varlıkların yaşadığı zirvelerden geçerken, tüm canlılar arasında insan olarak yerimiz hakkında düşünüyor, konuşuyor ve dünyanın güzelliğini kutluyor.

8 Aralık Perşembe, 19.00 (Dünya İklim Günü)

TEMA Vakfı’ndan Sayın Nevzat Özer katılımı ile Türkiye Biyoçeşitliligi, Tehditler ve TEMA Vakfı konulu söyleşinin ardından film gösterimi.

Su Üzerinde Yürümek 

Fransa, 2021, belgesel

Yönetmen: Aïssa Maïga 

Filmin konusu: Niger’in Kuzeyinde bulunan, küresel ısınma kurbanı Tatiste köyü suya erişmek için mücadele vermektedir. Her gün, 14 yaşındaki Houlaye diğer arkadaşları gibi köyünün ihtiyacı olan suyu getirmek için kilometrelerce yürümek zorundadır. Gençler, her gün bunu yapmak zorunda olduklarından okula gidemiyorlardır. Ayrıca, köyde suya erişim olmadığından, birçok yetişkin, her sene ailelerini terkedip, hayatta kalabilmek için sınırları aşmaktadır. Aslında bu bölgenin altında binlerce kilometre are büyüklüğünde bir göl bulunmaktadır. Herkese daha iyi bir hayat verebilmek ve köye su sağlamak için sondaj yapılması gerekmektedir.

10 Aralık Cumartesi, 17.00 – Kırmızı 

Fransa, 2020

Yönetmen: Farid Bentoumi

Filmin konusu: Nour, babasının önemli bir çalışan ve sendika temsilcisi olduğu kimya fabrikasında hemşire olarak işe alınır. Fabrika tam sağlık denetimindeyken, genç bir gazeteci atık yönetimi soruşturması başlatır. İki genç kadın, yerel ekonominin temel direği olan bu fabrikanın birçok sır sakladığını yavaş yavaş keşfedeceklerdir. Çevreyi kirleten atıklar ile ilgili yalanlar, üzerinde oynanmış doktor kayıtları ve gizli tutulan kazaları öğrenen Nour, sessiz kalmak veya gerçeği gün ışığına çıkarmak ve babasına ihanet etmek arasında seçim yapmak zorunda kalacaktır.

Yorum yapın