İnsanı derinden etkileyen ve kendine bağlayan, sarsıcı kitaplardan

Kasım 19, 2021

İnsanı derinden etkileyen ve kendine bağlayan, sarsıcı kitaplardan

Diego Zúñiga’nın “Camanchaca” adlı kitabı, Ümit Edeş çevirisiyle İletişim Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Diego Zúñiga, Camanchaca’da ömür boyu sürecek bir kederi eşsiz mükemmellikteki üslubuyla anlatıyor.

Şili’deki Atacama Çölü’nü katetmek için yola çıkan bir araba, bir ailenin dağılışındaki kırılma noktalarına tek tek uğrayan bir güzergâhı takip ediyor. Genç bir adam tekdüze hayatıyla, babasının aniden kaçıp gitmesiyle, amcasının muamma dolu ölümüyle boğuşuyor yol boyunca. Hayattaki her şey onun için bulanık bir hal almışken, bu uzun yolcuğu yapbozun en zor parçalarını bir araya getirmek ve yeni bir hayata başlamak için bir vesile yapmaya çalışıyor.

Denizden şiddetle bastıran, tüm çölü kaplayan, kopkoyu bir sis Camanchaca ve Diego Zúñiga bu sisin ardından büyük bir çöl fotoğrafı çekiyor…

“Umulmadık bir ses, daha önce karşılaşmadığımız bir manzara; gösterişsiz, risk alan, huzursuz edici ve şaşırtıcı bir kitap.”
Alejandro Zambra

“İnsanı derinden etkileyen ve kendine bağlayan bu kısacık kitap, yumruğu midenize indiriyor.”
Publishers Weekly

Kitaptan bir bölüm okumak için tıklayın.

Diego Zúñiga

1987’de Şili’nin Iquique kentinde doğdu. Çocukluğunda Santiago’ya taşındı ve halen orada yaşıyor. 16 yaşında öykü yazmaya başladı. Üniversitede gazetecilik okudu. “Montacerdos” adlı yayınevinin kurucuları arasında yer aldı. 2009’da Camanchaca’yı, 2014’te Racimo’yu ve 2016’da Niños Héroes’i yayımladı. Bu kitaplarıyla Juegos Literarios Gabriela Mistral ve Şili Ulusal Kitap Ödülü gibi önemli ödülleri kazandı. 2017’de, kırk yaşın altındaki Latin Amerikalı yazarların dahil edildiği, prestijli “Bogotá39” ve 2021’de, Granta dergisinin “İspanyolca yazan en iyi 25 genç yazar” listesine girdi.

edebiyathaber.net (19 Kasım 2021)

Yorum yapın