İnsan ve insandışı olanın diyaloğu üzerine tanıkla beslenen bir roman

Temmuz 29, 2022

İnsan ve insandışı olanın diyaloğu üzerine tanıkla beslenen bir roman

Nastassja Martin’in Vahşi Hayvanlara İnanmak adlı kitabı, Gülce Bacalan çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Yazarın kendi başından geçen bir “karşılaşma”ya dayanan Vahşi Hayvanlara İnanmak, hayvanda ötekilik gören natüralizmden son derece uzak bir tanıklık. 

Antropolojik bir araştırma için ormanın derinliklerinde, doğayla mümkün olduğunca iç içe yaşayan anlatıcı, 25 Ağustos 2015’te, Rusya’nın Kamçatka bölgesinde bir ayıyla karşı karşıya gelir ve iki dünya arasındaki sınırlar çöker. Bu karşılaşma ondan yüzünün yarısını almakla kalmaz, efsane gerçekle, geçmiş şimdiki zamanla buluşur. Bölge halkı için o artık bir “miedka”, yani iki dünya arasında yaşayan yarı insan yarı ayıdır.
 
Kuzey Kutbu halkları konusunda uzman bir antropolog olan Nastassja Martin, yüzünü paramparça eden ayının saldırısından kurtulduktan sonra geçirdiği dönüşümü anlattığı bu sıra dışı kitapta, hayvanda ötekilik gören natüralizmden son derece uzak, farklı bir yüzleşme deneyimi sunuyor.  
 
“Martin rasyonel düşünceyle tanımlanmaya çalışılan, insan ile insandışının diyalog kurduğu belirsiz alanları soruşturuyor.”     
Le Monde

#fransızedebiyatı #doğa #insan #hayvan #antropoloji #animizm
 
Bu kitaba ilgi duyanlar için ek öneriler: Bérengère Cournut – Taştan ve Kemikten, Pilar Quintana – Köpek, Samanta Schweblin – Ağızdaki Kuşlar, Jorge Luis Borges – Atlas, Dino Buzzati – Colombre
 
Dizi: Can Çağdaş
Sayfa sayısı: 120
Fiyat: 36,00 TL          
 
NASTASSJA MARTIN, 1986 yılında doğdu. Paris Sosyal Bilimler Yüksek Okulu’ndan (EHESS) mezun bir antropolog ve arktik halklar uzmanıdır. Philippe Descola’nın yönetiminde tamamladığı doktora tezinden yararlanarak kaleme aldığı Les âmes sauvages. Face à I’Occident, la résistance d’un peuple d’Alaska (Vahşi Ruhlar: Alaska’daki Bir Halkın Batı’ya Karşı Direnişi) isimli denemenin ve Mike Magidson’la beraber yönettiği Tvaïan (Point du Jour/ARTE, 2019) belgeselinin yazarıdır.
 
GÜLCE BACALAN, 1988’de doğdu. Galatasaray Lisesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler eğitimi aldı. Paris ESCP Yüksek Okulu’nda Medya ve İletişim alanında yüksek lisansını tamamladı. Türkiye’nin Beyrut ve Paris büyükelçiliklerinde diplomat olarak görev yaptı. Halihazırda Fransa’da sinema-televizyon alanında çalışıyor.

edebiyathaber.net (29 Temmuz 2022)

Yorum yapın