İnsan haklarını çocuklara anlatan kitap: “Gök, Deniz ve Toprak”

Kasım 24, 2014

İnsan haklarını çocuklara anlatan kitap: “Gök, Deniz ve Toprak”

gokdenizCan Çocuk Yayınları, Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 25. yılında çocukları, “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”ni 30 maddesiyle, bir öykü içerisinde, üstelik gerekçeleriyle birlikte anlayıp sorgulama fırsatı elde edecekleri bir kitapla buluşturuyor. Feridun Büyükyıldız’ın kaleminden Gök, Deniz ve Toprak, Vaqar Aqaei’nin resimleriyle 8 yaş ve üstü çocuklar için raflarda.

Dünyayı ve evreni temsil ettiğini düşündüğü için çocuklarına ‘Gök’, ‘Deniz’ ve ‘Toprak’ isimlerini veren hükümdar o güne dek yalnızca kendisi ve ailesinin mutluluğunu gözeterek kurduğu düzenin doğruluğunu sorgulamaya başlar. Sarayının yüksek duvarları içerisinde yalnızlaşan hükümdar, mutlu bir dünya için üç çocuğunun her birinden on adet kural bulup getirmesini ister. Gök, Deniz ve Toprak atılan 3 ayrı okun gittiği yönde göğe, denize ve toprağa doğru daha mutlu bir evren düzeni arayışıyla her biri kendi yolculuğuna çıkar.

Acaba hükümdarın çocuklarını bu keşif yolculuğunda neler bekliyor ve hangi kurallarla ülkelerine dönecekler dersiniz?

 Gök, Deniz ve Toprak Feridun Büyükyıldız’ın kalemiyle 8 yaş ve üstü çocuklar için raflarda yerini aldı! Çocuklar kitabı bitirdiğinde 10 Aralık 1948’de kabul edilen “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin otuz maddesini gerekçeleri ile öğrenmiş olacaklar.

“Gittiğim yerlerde değişik renk ve ırktan insanlar gördüm. İnsanların kimisinin gözleri çekik, kimisi siyah, kimisi beyazdı. Bazıları zengin, bazıları fakirdi. Sokakta oynayan çocuklarla, saray bahçelerinde oynayan çocukların kıyafetleri farklı olsa da gülüşleri aynıydı.”

edebiyathaber.net (24 Kasım 2015)

Yorum yapın