Masthead header

Ingrid Chabbert’ten çocuklara: “Bir Damla Deniz”

Ingrid Chabbert’in yazdığı, Guridi’nin resimlediği “Bir Damla Deniz”, 5 ve üzeri yaş grubu için Damla Kellecioğlu çevirisiyle Uçanbalık Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Birini mutlu etmek için neler yapabilirsiniz?

Fransız yazar Ingrid Chabbert ile İspanyol illüstratör Guridi’nin imzasını taşıyan Bir Damla Deniz, hayallerin gerçek olduğu, kuşaklar arası bir sevgi öyküsü.

Bir Damla Deniz’de, hayatı boyunca denizi hiç görmemiş büyük büyükannesinin yarım kalmış hayalini gerçekleştirmek için yollara düşen küçük Ali’nin umut, fedakârlık ve azim dolu hikâyesi anlatılıyor.

Şiirsel metni ve oryantal motiflerden beslenen yalın çizimleriyle her yaştan kitapseverin içini ısıtan Bir Damla Deniz, hayatta ne olursa olsun, hayalleri gerçekleştirmek için hiçbir zaman geç kalınmayacağını hatırlatıyor.

Yüz yaşındaki bir palmiyenin az ilerisinde, çölün sınırında huzurlu bir yaşam süren Ali, bir gün, artık yürümekte güçlük çeken büyük büyükannesinin tüm hayallerini gerçekleştirip gerçekleştirmediğini sorar ve onun denizi hiç görmediğini öğrenir. Ertesi gün büyük büyükannesine denizi getirmek için kovasını da alarak tek başına yola koyulur. İlk kez denizin güzelliğiyle tanışacak olan Ali’yi hayalden gerçeğe uzanan şaşırtıcı bir yolculuk beklemektedir…

Ali ile büyük büyükannesinin öyküsüne ortak olan çocukların aile bağlarının önemini kavramasına katkıda bulunan bu sevimli kitap, aynı zamanda, aile büyüklerinin torunları için alabilecekleri anlamlı bir hediye.

Sevdiklerimizi mutlu etmek adına atacağımız küçücük bir adımın bile, onlarla birlikte bizi de mutlu edebileceğini anımsatan Bir Damla Deniz, hem duygusal hem de gerçekçi hikâyesiyle kalplere dokunuyor.

“Gidiyorum. Sana denizi getireceğim.”

Tadımlık>>>

Ingrid Chabbert Hakkında

Ingrid Chabbert, 1978 yılında Aveyron, Fransa’da doğdu. Çocukluğundan beri yazı yazan, sözcüklerle oynamayı ve çocuklarla hayat hakkında konuşmayı seven yazarın ilk kitabı La fête des deux mamans 2010 yılında yayımlandı. Chabbert’in bugün altmıştan fazla kitabı bulunmaktadır.

Guridi Hakkında

Guridi, İspanyol illüstratör, poster tasarımcısı ve çocuk kitabı yazarıdır. İspanya’da Sevilla Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1995 yılında grafik sanatlar konusunda uzmanlaşmaya başladı. Guridi, 2010 yılından sonraki çalışmalarında resimli çocuk kitaplarına, tiyatro, dans ve kuklacılık kampanyalarına yönelik posterlere odaklandı. İllüstrasyon ve yaratıcılık üzerine atölye çalışmaları yaptı. Dokuzdan fazla dile çevrilmiş otuzdan fazla çocuk kitabı yayımlandı. 2014 yılında Uluslararası S. João da Madeira İllüstrasyon Yarışması’nda ödül alan çizer, 2015 yılında da El Rebaño adlı kitabıyla En İyi Resimli Kitap Ödülü’ne layık görüldü. Guridi, güçlü ve çağrışıma açık çalışmalarında doğanın büyüsünden ilham alarak renkler ve dokularla oynadığı hayali dünyalar yaratır.

edebiyathaber.net (12 Eylül 2018)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r