Doğanın seslerine kulak veren, yaşamın güvenilir döngüsüne göz kırpan bir hikâye: “Günlerden Bir Gün” 

Şubat 20, 2024

Doğanın seslerine kulak veren, yaşamın güvenilir döngüsüne göz kırpan bir hikâye: “Günlerden Bir Gün” 

Hatice Demir’in Günlerden Bir Gün adlı romanı Günışığı Kitaplığı’ndan yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Akasyalı Meydanın Çocukları’yla sevilen Hatice Demir, dil ustalığını şiirsel bir kısa romanla sergiliyor. Turnaların mesken tuttuğu bir gölün yakınlarındaki köyde, geçmişle bugünü ahenkle harmanlıyor, yitirilenler üzerine düşündürüyor. İçten anlatımıyla kimseyi geride bırakmadan büyümenin sıkıntılarını, küskünlükleri, özlemleri gidermek için dümeni sevgiye ve umuda kırıyor. Doğanın seslerine kulak veren, yaşamın güvenilir döngüsüne göz kırpan bir hikâye anlatıyor.

Güneş’in köyde geçen tatilleri farklılaşmıştır. Biricik dedesi, oyun arkadaşı Kâmil Efe’nin beklenmedik şekilde değişen hayatı ve Umut’un küskünlüğü onu altüst eder. Neyse ki, yakınlardaki gölün eşsiz doğasının sundukları, arkadaşları ve Gün adlı turnası yanındadır. Mantar toplayıp yumurta aradığı orman, altında piknik yaptıkları söğüdün gölgesi, anneannesinin nohut mayalı ekmeği, acı tatlı çocukluk anılarıyla mutlu olsa da, gerçeklerle yüzleşmekten kaçamayacaktır…

Hatice Demir: 1985’te Aydın’da doğan Hatice Demir, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Mersin Okulları’nda başladığı Türkçe öğretmenliği ve ardından idarecilik görevlerini, 2022’den bu yana aynı kurumun İzmir’deki okulunda sürdürüyor. Sözcüklerin büyülü dünyasına çocukken adım atan Hatice Demir, ortaokul ve lise yıllarında çeşitli şiir ve öykü yarışmalarında ödüller kazandı, üniversite yıllarında yazmaya zaman ayırdı. Demir’in ilk çocuk romanı, köy meydanında fırtınadan devrilen akasya ağacının gizemini şiirsel dille kaleme aldığı Akasyalı Meydanın Çocukları (2022). Son romanı Günlerden Bir Gün‘de (2024) ise yazar, dede torun ve bir turna üçgeninde, yitirilenlere rağmen hayata devam edebilme umudunu hatırlatıyor.

edebiyathaber.net (20 Şubat 2024)

Yorum yapın