İlkyaz’ın 1. yıl dönümündeki partneri Galler PEN oldu

Aralık 27, 2019

İlkyaz’ın 1. yıl dönümündeki partneri Galler PEN oldu

Aralık 2018’de yayın yolculuğuna başlayan ve başlangıçtan bu yana 12 farklı ülkede genç yazarları tanıtmanın ve 80 genç yazara yer açmanın haklı gururunu yaşayan genç yazarlar platformu İlkyaz’ın bu ayki durağı Galler PEN oldu.

Aralık ayında bu işbirliğine Norveç PEN merkezi öncülük etmişti. Ocak ayı için aynı rolü PEN Almanya merkezi üstlendi, Şubat’ta işbirliğimiz Belçika/Flemen PEN ile devam etti. Mart ayı yazıları için aynı rolü PEN Fransız Merkezi üstlendi ve bir ay boyunca okurlarına ve üyelerine genç yazarlarımızı Fransızca’da tanıttı. Nisan ayı yazılarını tanıtma görevi ise PEN Güney Afrika’daydı. Mayıs ayında yazarlarımızı İskoçya’da, İskoç PEN ile tanıtıldı. Haziran ayı yazarlarımız ise Katalan PEN merkezi tarafından Katalunya’da tanıtılırken, Temmuz yazılarımız ve yazarlarımızın sınır ötesi seslerini yükseltmek için ortaklığımız PEN Moskova Merkezi ile yapıldı, Ağustos’ta aynı görevi PEN Kanada, Eylül’de ise PEN Venezuela üstlendi. Ekim ayında ise partnerimiz, eserlerimizi web sitesi ve sosyal medya hesaplarında Hırvatça dilinde tanıtan PEN Hırvatistan idi. Şimdi ise Kasım ayı yazıları Galler PEN Merkezi öncülüğünde İngilizce ve Galler dilinde tanıtılacak.

Bu ayın kalemleri:

Şairin Sustuğu Yerden (From Where The Poet is Sushes) başlıklı şiiriyle Serdar Topaloğlu,

Rengi Küllere (Colour to Ashes) başlıklı şiiriyle Seda Karıncaoğlu,

Ressam (Painter) başlıklı şiiriyle Bilgehan Aydın.

Yazılara ulaşmak için>>>

İlkyaz 1. yılını kutluyor

Birinci yılını kutlayan İlkyaz platformu bütün bir yılın kazanımlarını şu satırlarla betimliyor:

“Bir yıllık yayın hayatımızda İlkyaz olarak toplamda hem 15 hem 35 yaşın altına uzanan 80 genç yazara yer açtık, 52 yazarın İngilizceye çevirisini gerçekleştirdik, okur sayımız ayda ortalama 3000’in üzerine çıktı, toplamda 124 farklı ülkeden insana ulaştık. Dünyadan ve Türkiye’den önde gelen 11 yazardan gençlere kitap önerileri topladık, edebiyat tarihinde yer edinmiş 12 usta yazarın “İlkyaz’ılarından” dosyalarla örnekler verdik. Bütün bunları yaparken de sıkı dostlar kazanarak, gittikçe genişleyen bir genç yazar ailesinin temellerini attık. Bu başarıyı mümkün kılan destekçilerimiz Uluslararası PEN, PEN Türkiye ve PEN Norveç’e, canla başla çalışan sınırlı takımımıza (Ege Dündar, Irmak Ertaş, Halil Gediz, Özge Sargın) katkıda bulunan bütün yazarlarımıza, ilgi gösteren tüm okurlarımıza ve genç yazarlarımıza yer açan 12 PEN partnerimize gönülden teşekkür ediyoruz! Önümüzdeki sene içerisinde yazarlarımızın buluşabileceği etkinlikler, okuyabilecekleri bir fanzin ve hepimizi heyecanlandıracağını umduğumuz başka girişimlerle İlkyaz’ın gösterdiği bu başarıyı büyütmek için çabalamaya devam edeceğiz. Sağ olun, var olun ve mürekkebimiz bol olsun!”

İlkyaz, genç yazarları ve eserlerini dünya kamuoyuyla tanıştırmaya devam edecek

Her ay üç genç yazar ve kısa eserinin (kısa öykü veya şiir) önce İngilizceye, ardından o ay iletişime geçilen PEN Merkezine göre değişen ikinci bir dile çevrildiği uluslararası proje diğer aylar da Türkiye’den 35 yaş altı genç kalemlerin başvurularına açık olacak. Kurucusu ve yayın yönetmeni Ege Dündar, yöneticisi Irmak Ertaş olan, Danışma Kurulu ise Halil Gediz ve Özge Sargın isimlerinden oluşan İlkyaz’a [email protected] e-posta adresi üzerinden isim soyisim, yaş ve yazılarınızı ulaştırarak başvuru sağlayabilirsiniz. Yayımlanan yazıların ve diğer kazanımların yılsonunda kitaplaştırılmasının planlandığı projede, ayrıca yazısı kabul edilen yazarlara honorarium adı altında 300 liralık bir ödeme de yapılıyor.

edebiyathaber.net (27 Aralık 2019)

Yorum yapın