“İki Arada” söyleşi dizisi Youtube’da

Şubat 1, 2022

“İki Arada” söyleşi dizisi Youtube’da

Zeynep Nur Ayanoğlu ve Abdullah Ezik, ADAS İstanbul’un desteğiyle, YouTube’da yeni bir tiyatro söyleşi dizisine başlıyor. “İki Arada” başlıklı program, ilk bölümüyle 28 Ocak Cuma günü saat 18.00’de izleyiciyle buluştu.

Bağımsız tiyatro sahnelerinde sergilenen çağdaş oyunları, yönetmen ve oyuncularıyla birlikte sohbet formatında değerlendirmeyi hedefleyen “İki Arada”nın “Bir Derede” başlıklı, devam niteliğindeki mini bölümünde ise konuk alınan yönetmen ve oyuncularla soru cevap köşesi yapılıyor. Bu köşede konukların sevdikleri oyuncular/yönetmenler, kendilerini en çok etkileyen isimler/eserler, gittikleri ilk tiyatro oyunları gibi kimi özel ve biyografik unsurların peşine düşülüyor.

ADAS İstanbul’un YouTube kanalı üzerinden izleyicilerle buluşacak olan “İki Arada” her ayın dördüncü Cuma günü saat 18.00’de yayına girecek. Zeynep Nur Ayanoğlu ve Abdullah Ezik’in gerçekleştireceği keyifli sohbete bütün tiyatroseverler davetlidir. İlk programın konukları Moda Sahnesi’nde Nisan 2021’de prömiyerini yapmış olan, Bernard-Marie Koltès’in “Ormanlardan Hemen Önceki Gece” oyununun yönetmeni Kemal Aydoğan ve oyuncu Barış Yurtsever. Oyuna dair detaylı bilgi için>>>

“İki Arada” programı ADAS İstanbul’un eş kurucuları Ömer Özyürek ve Ayşegül Dalokay Özyürek’in desteğiyle gerçekleşmekte.

KÜNYE

Proje: ADAS İstanbul http://adas.ist

Yapımcılar: Zeynep Nur Ayanoğlu ve Abdullah Ezik

Yönetmen: Ogün Gül

Jingle: İpek Ektaş ve Batuhan Özmen

Grafik Tasarım: Rüveyda Ceylan

Animasyon: Fatih Can Yaman

Zeynep Nur Ayanoğlu

Çevirmen, yazar ve podcast yapımcısı. Boğaziçi Üniversitesi Çeviribilim bölümü 2010 mezunudur. Yüksek lisansını İTÜ Siyaset Çalışmalarında tamamlamış, Almanya’daki Max Planck Enstitüsünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Amerikan Rüyası için Ağıt (Noam Chomsky), Terörizm Kültürü (Noam Chomsky), Sınırsız Zihin (Jo Boaler), Sefarad Güzergâhları (der. Kerem Tınaz ve Oscar Aguirre-Mandujano), 1984 (George Orwell) gibi kitapları Türkçeye kazandırmıştır. Hayat için Akademi girişiminin üç kadın kurucusundan biri olup Zilberman Gallery’nin “Podium Zilberman” podcast serisi için sanat dünyasından isimlerle güncel sanat, arşivcilik, dijital üretim vb. başlıklarda disiplinler arası podcast yayınları hazırlayıp sunmakta, çevirileri ve yazıları çeşitli mecralarda yayımlanmaktadır.

Abdullah Ezik

Editör, yazar ve podcast yapımcısı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde başladığı Türk Dili ve Edebiyatı lisans öğrenimini 2017’de, Yeni Türk Edebiyatı yüksek öğrenimini ise 2021’de tamamladı. Otto-Friedrich-Universität Bamberg’in Oriental Studies departmanında misafir öğrenci olarak bulundu. Florida State College at Jacksonville’deki English Language Institute eğitimini 2018’de, English as a Second Language programını ise 2019’da bitirdi. Sanat Kritik, Kitap-lık, Artfulliving, IAN Edebiyat, EdebiyatHaber, KE Dergi’de çeşitli yazı, şiir ve söyleşileri yer aldı. John Lennon: İsa’dan Bile Popüler isimli biyografisi 2019’da, Peyami Safa’nın yazılarından derlediği Ramazan Geceleri ise 2020’de yayımlandı. Doktora öğrenimine Marmara Üniversitesi Türkiyat Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı ana bilim dalında devam ediyor; Sanat Kritik ve Alakarga Yayınları’nda editör, FMV Işık Üniversitesi’nde ise öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

edebiyathaber.net (1 Şubat 2022)

Yorum yapın